fbpx

Żegnamy Loukisa Papaphilippou

W piątek zmarł w wieku 84. lat wielki przyjaciel Polski, były Konsul Generalny RP na Cyprze Loukis Papaphilippou.

Znany prawnik i założyciel prywatnej stacji telewizyjnej Antenna 1 urodził się w rodzinie księdza prawosławnego w 1937 roku w niewielkiej osadzie Potamia blisko Nikozji.

W 1993 Loukis Papaphilippou został mianowany Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej, a w 2001 Honorowym Konsulem Generalnym. Funkcję tę pełnił przez 25 lat – do 2018 roku, gdy obowiązki te przejął jego syn Leandros.

Loukis Papaphilippou był zafascynowany Polską i Polakami, zawsze mogliśmy liczyć na jego pomoc, życzliwość i dobrą radę. Jego zasługi wielokrotnie zostały docenione przez najwyższe władze Rzeczypospolitej Polskiej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Za umacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej otrzymał także odznakę honorową Ministra Spraw Zagranicznych „Bene Merito”.

Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się dzisiaj w kościele Ayios Nektarios w Aglandjia, ciało zostanie złożone w grobie rodzinnym w Potamii.

Zamiast kwiatów i wieńców rodzina poprosiła o darowizny na rzecz fundacji Papastavros Papagathangelou i Greckiego Towarzystwa Kobiet „Mana”.

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!