Rząd zatwierdził 30 mln euro w drugim dodatkowym budżecie państwa na ten rok na kontynuację dotacji na skutki wzrostu cen energii elektrycznej.
Łączna kwota drugiego budżetu uzupełniającego sięga 345,1 mln euro, co odpowiada 0,4%. PKB.
Minister Finansów, Constantinos Petrides, powiedział że od czasu pandemii rząd kontynuuje dofinansowanie do energii elektrycznej na różne sposoby.
Państwa rachunki pokazują obniżkę, która jest dotowana przez państwo od zeszłego miesiąca i potrwa do końca roku – powiedział.
Od Redakcji: Nasz nie pokazał. A Państwa?
Rząd dotuje podatek VAT i dotuje większość 22% podwyżki narzuconej przez władze energetyczne we wrześniu – dodał minister
Od Redakcji: Więc może zobaczymy te zmiany w listopadzie i styczniu?
Inne pozycje w dodatkowym budżecie dotyczą 10 mln euro na zakwaterowanie ukraińskich uchodźców, 1 mln euro na zakwaterowanie nieletnich bez opieki ubiegających się o azyl, zwiększonego sponsorowania uniwersytetów i sponsorowania cypryjskiej korporacji zajmującej się rozwojem gruntów.
Rząd zatwierdził również 4,4 mln euro na wsparcie rolników, kolejne 3,8 mln euro na zakup leków i szczepionek, 3 mln euro na leczenie Cypryjczyków za granicą oraz kolejne 1,4 mln euro jest przeznaczone między innymi na świadczenia socjalne dla osób niepełnosprawnych.
Odpowiadając na pytanie o dotację do oleju opałowego, Minister powiedział, że to też jest dotowane, podobnie jak olej napędowy i benzyna. Powiedział, że są one dotowane poprzez obniżoną akcyzę.
Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, które obniżyły akcyzę na paliwo. W przypadku oleju opałowego jest to 6,4 centa za litr, a dla oleju napędowego i benzyny około 8,5 centa za litr i potrwa do końca roku – zapewnił minister
Od Redakcji: Policzmy więc
To około 5,6%! Czyli jeśli tankujemy za 30 euro to płacimy tylko 30 euro dlatego że Rząd nam dofinansowuje, inaczej zapłacilibyśmy 31,50. To daje 6 euro na czterech tankowaniach po 30 euro.
Jeśłi tankujemy za 50 euro, to płacimy 50, ale gdyby nie Rząd zapłacilibyśmy 52,50! Cztery tankowania to 10 euro.
Jeśli zatem faktycznie dużo kasy zostawiamy na stacjach beznzynowych to dofinansowanie jest odczuwalne.
Dla osoby tankującej 30 euro tygodniowo czyli za około 120 euro miesięcznie, to 6 euro dofinansowania jest praktycznie niezauważalne.
Nawet jeśli liczyć te zyski w skali roku, 6 euro przez 12 miesięcy (72 euro) jest praktycznie nieodczuwalne.
Tym bardziej że to akurat dofinasowanie nie trwa w tym roku 12 miesięcy.
Co będzie dalej po 1 stycznia?
Sezon grzewczy przed nami.
Nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie ciepłej zimy i dużo zdrowia.
Zostaw swój komentarz: