Zburzą Curium Palace w Limassol?

Stowarzyszenie Architektów Cypru wyraża silne zaniepokojenie możliwością rozbiórki zabytkowego hotelu Curium Palace w Limassol, „budynku o szczególnej wartości architektonicznej, którego utrata pozostawi niezastąpioną historyczną pustkę”.

Zdaniem stowarzyszenia po serii wyburzeń zabytkowych budynków, takich jak Laniti Residences, Tritoftidi Clinic, Hellas Cinema itp., stoimy przed kolejną możliwą rozbiórką, hotelem CURIUM PALACE, którego budynek jest przykładem neo-monumentalnej cypryjskiej architektury modernizmu ruchu, którego ochrona niestety nie została do tej pory zinstytucjonalizowana. 

Hotel został wybudowany w 1948 roku, o szczególnym charakterze architektoniczno-urbanistycznym, będąc jednocześnie ważnym miejscem pamięci historycznej mieszkańców i historii Limassol. 

Hotel w 1960 roku

Zdaniem architektów budynek o szczególnej wartości architektonicznej, historycznej, społecznej i kulturowej powinien być zachowany, odrestaurowany i ponownie wykorzystany, aby mógł być wzorem w zachowaniu dziedzictwa architektonicznego Cypru, jednocześnie przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miasta.

Stowarzyszenie Architektów Cypru w wydanym oświadczeniu wezwało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Gminę Limassol do natychmiastowego podjęcia niezbędnych kroków w celu ogłoszenia budynku CURIUM PALACE jako budynku wpisanego na listę zabytków. 

Prawdopodobnie protesty na nic się nie zdadzą – to nie pierwszy i zapewne nie ostatni hotel w Limassol do którego swego czasu przyjeżdżali także Polacy. Należy chociażby wspomnieć dwa, które jeszcze kilka lat temu przyciągały rzesze turystów z Polski – Arsinoe i Golden Arches.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading