Zatrzymanie za granicą – co robić i z kim się kontaktować?

Wczoraj pisaliśmy o tym co zrobić jeśli zatrzyma Was polska straż graniczna (przeczytajcie tutaj). A co zrobić, jeśli zostaniecie zatrzymani za granicą?

Już w grudniu ubiegłego roku staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie jednego z naszych czytelników dotyczącego starych cypryjskich mandatów (przeczytajcie tutaj). Otóż został on zatrzymany na lotnisku w Larnace za stary, niezapłacony mandat o którym nawet nie wiedział. Próbował wyjechać do Polski, ale najpierw musiał opłacić zaległości. Super się stało, że akurat miał przy sobie pieniądze bo gdyby nie miał to mogłoby to się skończyć aresztem.

Co więc robić jeśli zostaniecie zatrzymani przez zagranicznych funkcjonariuszy?

Po pierwsze poinformujcie konsula, gdyż w przypadku zatrzymania, aresztowania lub pozbawienia wolności za granicą, polski obywatel ma prawo żądać kontaktu z konsulem. Obywatel polski nie może być traktowany gorzej niż obywatel państwa, w którym przebywa oraz niż zapewniają to przepisy miejscowe i umowy międzynarodowe. Zapiszcie sobie te numery telefonów: (+357)22753517, (+357)22668415 a także bezpośredni telefon dyżurny do konsula (w nagłych sytuacjach – czynny po 16:00) (+357)99729093. Bardzo ważne jest to, że konsul zostanie powiadomiony przez funkcjonariuszy tylko wtedy gdy będziecie tego żądać!

Konsul powiadamia rodzinę o aresztowaniu. Może także uzyskać od władz miejscowych i przekazać zainteresowanemu informację o powodach zatrzymania, przewidywanej w miejscowym ustawodawstwie sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu, czasie trwania procedury sądowej. Może też dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów cieszących się zaufaniem urzędu konsularnego oraz utrzymywać kontakt z zatrzymanym. Wszystko to jednak dzieje się na wniosek zatrzymanego.

Pamiętajcie jednak, że zgodnie z prawem, konsul nie może występować w roli adwokata, opłacać jego honorarium, prowadzić śledztwa w sprawie okoliczności zdarzenia, udzielać poręczenia za zobowiązania polskich obywateli wobec zagranicznych władz, wpłacać za nich kaucji i udzielać innych form zabezpieczenia ze środków placówki. Konsul nie może również spowodować zwolnienia zatrzymanego polskiego obywatela wbrew postanowieniu właściwych miejscowych władz.

Zgodnie z prawem także, konsul może wypłacić Wam pieniądze, które wpłaci Wasza rodzina na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Może to spowodować, że wpłacicie zasądzony mandat i opuścicie areszt.

Warto jest przy sobie posiadać kartkę z zapisanymi numerami telefonu. Możecie ją włożyć na przykład do portfela. Jest to istotne o tyle, że funkcjonariusze mogą zabrać Wam telefon a wtedy możecie nie być w stanie podać żadnego numeru telefonu z którym będziecie chcieli się skontaktować.

tego typu kartkę warto mieć w portfelu

[bar group=”812″]


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading