Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie

Ambasada RP na Cyprze zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie

24 lutego o godzinie 17:00 w Urzędzie Miejskim w Oroklini odbędzie się wydarzenie poświęcone 2. rocznicy pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainie.

Przedpremierowy pokaz filmu „Dzienniki wojenne” odbędzie się w sali Urzędu Miejskiego Oroklini (cypryjska publiczność jako pierwsza na świecie zobaczy ten film, gdyż oficjalna premiera odbędzie się 04 kwietnia 2024 r.).

Dokument w reżyserii Andrii Zaietsa opowiada historię bohaterskiej pracy żołnierzy 143. Połączonego Centrum Szkolenia „Podole” podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej w latach 2014–2023.
Od pierwszych dni inwazji na pełną skalę żołnierze zespołów rozminowujących walczyło z najeźdźcą i uczestniczyło w rozminowywaniu terytoriów obwodów kijowskiego, czernihowskiego, sumskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, charkowskiego i donieckiego.

Film ma symboliczne znaczenie dla pokazu na Cyprze, gdyż to pod nadzorem Ministerstwa Obrony Cypru odbyły się 2 szkolenia (w maju i listopadzie 2023 r.) dla ukraińskich saperów.
Szkolenie realizowane było w ramach Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej na Ukrainie (EUMAM Ukraine) i wzięło w nim udział wielu irlandzkich, cypryjskich i amerykańskich ekspertów wojskowych.
Cypryjscy saperzy podzielili się swoim bogatym doświadczeniem w rozminowywaniu, gdyż od 1974 r. na całym terytorium znajdują się tysiące śmiercionośnych min.

Dzięki Ambasadzie RP na Cyprze w holu urzędu będzie prezentowana wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” oraz film „Plakaty dla Ukrainy

Wystawa prezentuje rysunki dzieci polskich narysowane w 1946 roku oraz dzieci żołnierzy ukraińskich podczas trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Są to dzieła bardzo wymowne, wciągające i mimo że dzieli je 76 lat różnicy, łączy je ten sam obraz okropności wojny widziany przez dzieci.

Wyświetlany będzie także dwuminutowy film „Plakaty dla Ukrainy”.
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Polskiej wraz z partnerami z Ukrainy stworzyło wystawę 30 plakatów o tematyce wojennej.
Wystawa była naturalnym gestem solidarności z naszymi przyjaciółmi, którzy zostali brutalnie oderwani od codziennej pracy grafików, projektantów i ilustratorów.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading