24 marca – światowy dzień walki z gruźlicą?
Gruźlica zawsze była uważana za chorobę, na którą zapadają ludzie młodzi, ubodzy i żyjący w niehigienicznych warunkach. Obecnie główną grupę pacjentów stanowią ludzie dojrzali. Ale czy to oznacza, że choroba, która dziesiątkowała społeczeństwo w latach powojennych. Jednak od czasu wprowadzenia szczepień przeciwko tej groźnej chorobie praktycznie o niej zapomniano.
Ta zapomniana choroba obecna jest także na Cyprze. W ubiegłym roku zachorowało na nią 14 Cypryjczyków i 38. obcokrajowców.
Zdaniem ekspertów gruźlica nie stanowi na Cyprze poważnego zagrożenia. Dominującą metodą wykrywania chorych na gruźlicę płuc jest tzw. wykrywanie bierne, które polega na wychwytywaniu osób, które same zgłaszają się do lekarza z powodu niepokojących ich objawów. Po przebadaniu osób, które miały kontakt z chorymi, gruźlicę rozpoznano u 1,5 proc. W przypadku gruźlicy o wiele poważniejszym problemem jest to, że powszechne jest lekceważenie przedłużającego się i nieuzasadnionego kaszlu. Problem ten nie dotyczy tylko osób z tzw. marginesu społecznego. Dotyczy to nas wszystkich.
Może więc lepiej się przebadać jeśli za długo kaszlemy?
Ważnym elementem zapobiegania rozwojowi gruźlicy jest chemioprofilaktyka. Kuracja polega na podawaniu leku w celu niedopuszczenia do rozwoju aktywnej gruźlicy u osoby zakażonej. Zwykle stosuje się ją u osób, które miały kontakt z chorym. Takie leczenie zalecane jest szczególnie u dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Korzyści z takiej terapii, bez ryzyka zbyt dużych działań niepożądanych, odnoszą także dorośli do 35. roku życia. Dla młodych ludzi leczenie nie jest obciążające. U osób po 35. roku życia, zastosowanie terapii należy rozważyć, ponieważ leczenie może uszkodzić wątrobę, która czasem bywa nadwerężona alkoholem, lekami czy niewłaściwą dietą.
U każdego chorego, który trafia do szpitala, wykonuje się bakteriologiczne potwierdzenie obecności prątków w plwocinie, bakterioskopię, bronchoskopię. Oczywiście, wykonywanie badań nie opóźnia rozpoczęcia leczenia. Jeżeli na podstawie objawów oraz badania radiologicznego lekarz ma pewność, że pacjent jest chory na gruźlicę, zaleca przyjmowanie leków przeciwprątkowych.
Zostaw swój komentarz: