Zasypujecie nas setkami pytań związanymi z niewykorzystanymi, a w większości opłaconymi pobytami na Cyprze. Pytacie także, co zrobić z biletem na lot, który nie może się odbyć ze względu na zamknięcie przestrzeni powietrznej a dokładniej lotnisk dla pasażerów innych krajów.
Odpowiedź na to drugie pytanie jest prostsza – jeżeli linia lotnicza nie może wykonać lotu – musi zwrócić pełną kwotę wpłaconych pieniędzy za bilet. Może to zrobić na kilka sposobów – przelewem na kartę płatniczą lub do biura podróży w którym kupiliście bilet. W tym drugim przypadku należy kontaktować się nie z linią lotniczą tylko bezpośrednio z biurem podróży w którym bilet był wykupiony.
Linie lotnicze wysyłają do swoich klientów informacje co robić w przypadku anulowania lotu – odpowiednie informacje dostaniecie mailem. Zastosujcie się po prostu do wskazanej procedury i czekajcie na zwrot pieniędzy. Sprawdzajcie dokładnie skrzynkę mailową – wiadomość może znaleźć się w folderze SPAM.
Podobnie jest z biurami podróży – trudno wymagać aby w przypadku zamkniętych hoteli i anulowanych lotów biuro podróży wysłało Was na urlop. Często biura podróży czekają do ostatniej chwili z anulowaniem wycieczek – przecież to jest dla nich zarobek. Na chwilę obecną, wszystkie hotele są zamknięte do końca kwietnia na Cyprze a do końca marca na Cyprze Północnym. Biuro może więc czekać do ostatniej chwili na zmianę sytuacji i, pomimo tego, że wszyscy wiedzą, że termin wakacji nie będzie dotrzymany, będą owlekać do ostatniej chwili decyzje o anulowaniu wycieczek.
Wiele biur podróży twierdzi, że pomimo wpłaty zaliczek i praktycznie pewności co do tego, że wycieczka się nie odbędzie nadal żądają dopłaty do pełnej kwoty wartości wycieczki. Na ten temat wypowiedział się w jednym z programów telewizyjnych adwokat Piotr Kaszewiak:
Polska ustawa o usługach związanych z turystyką i rozporządzenie europejskie dają nam prawo do odstąpienia – bez ponoszenia żadnych kosztów – od imprez turystycznych, jeżeli nie mogą się odbyć w związku z takimi zdarzeniami jak to, z którym mamy do czynienia.
Pojawia się tu jednak kwestia nie odstąpienia, ale tego, czy trzeba wpłacić pełną sumę, aby skorzystać z tych uprawnień dotyczących zwrotu. Przyzwoitość nakazuje, żeby odpowiedzialny organizator turystyki nie szukał w tego typu kruczkach prawnych przeszkód do tego, aby jego klienci mogli odstąpić od umowy. Nam wszystkim polecałbym w takiej sytuacji, żebyśmy komunikowali się z organizatorem w formie pisemnej, obecnie – głównie mailowej. Polecam też, żebyśmy jasno zaznaczyli, że chcemy odstąpić od umowy w związku z tym, że powołujemy się na zagwarantowane prawnie prawo do odstąpienia od umowy z powodu zagrożenia epidemią i zadać to pytanie – czy jakąś przeszkodą będzie to, że nie dopłaciliśmy reszty tej ceny. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie ma sensu dopłacać reszty ceny, skoro nie dojdzie do realizacji imprezy. Warto jednak zachować tu formę pisemną, żeby mieć wszystko udokumentowane, gdyby doszło do sporu z organizatorem.powiedział Piotr Kaszewiak w TVN24BiS
A co w przypadku hoteli? Oczywiście z powodu ograniczeń na Cyprze macie prawo pełnego zwrotu za niewykorzystany z Waszej winy pobyt. Zwrotu powinna dokonać firma w której dokonaliście rezerwacji noclegów lub bezpośrednio hotel. Jesteśmy pewni tego, że zamiast anulowania zostanie Wam zaproponowany pobyt w innym terminie.
Jeżeli jednak którakolwiek z firm odmówi Wam zwrotu możecie zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do wystawcy karty płatniczej, którą zapłaciliście za pobyt lub bilet. Karty VISA i MasterCard są ubezpieczone i w zasadzie bez problemu zwrócą Wam wpłacone pieniądze – odpowiednie procedury znajdziecie w banku, który kartę wystawił.
Zostaw swój komentarz: