Zamknięte firmy idą do sądu

W chwili obecnej, około 30. firm chce złożyć przeciwko rządowi pozew zbiorowy

Jak informuje Cyprus Mail Kancelaria prawnicza z Nikozji szykuje się do wytoczenia powództwa przeciwko państwu w imieniu grupy firm zamkniętych zarządzeniem ministra zdrowia – pierwszy poważny sprzeciw wobec dekretów koronawirusa. Yiannos Georgiades z Y. Georgiades & Associates LLC informuje Sunday Mail, że rozmawiali z około 30 firmami i są bliscy wniesienia pozwu zbiorowego do sądu. Pozew ma być gotowy w ciągu dwóch tygodni.


Powodowie będą domagać się odszkodowania za utratę zarobków w wyniku postojów na zlecenie państwa. Gdyby udali się do sądu i uzyskali korzystny wyrok, orzeczenie i wszelkie odszkodowanie miałyby zastosowanie wyłącznie do firm, które złożyły pozew.


Yiannos Georgiades twierdzi, że wprowadzone dekrety są niezgodne z cypryjską konstytucją – środki są nieproporcjonalne i naruszają prawa człowieka. Zapowiada, że właśnie to będzie starał się udowodnić przed sądem. Uważa także, że ​​może udowodnić, że państwo dopuściło się zaniedbania w sprawie koronawirusa.

„Widzieliśmy wielokrotne publiczne oświadczenia – ze strony ministra zdrowia i innych – uzasadniające zamknięcie z powodu obaw o negatywny wpływ na system opieki zdrowotnej. To znaczy, aby zapobiec przeciążeniu szpitali i tak dalej. Ale to dla mnie klasyczny przykład zaniedbania – oni [państwo] przyznają się do nieefektywności systemu opieki zdrowotnej, ale nadal używają tego jako predykatu do zablokowania wszystkich. Zamiast tego można było podjąć inne kroki w celu usprawnienia systemu opieki zdrowotnej”.

Gdyby sąd przyznał prawnikowi rację, zapewne wiele firm złożyłoby podobne pozwy. Historia pokazuje jednak, że wyrok może zapaść za kilka lat…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading