fbpx

Zamknięta granica – więcej sprzedanych papierosów

W przeciwieństwie do innych towarów, które odnotowały gwałtowny spadek konsumpcji podczas blokady, sprzedaż tytoniu i papierosów na Cyprze gwałtownie wzrosła w okresie od marca do kwietnia 2020 roku. Według raportu przeprowadzonego przez grupę badawczą Retail Zoom, sprzedaż tytoniu luzem wzrosła o 28%t w okresie blokady a sprzedaż papierosów wzrosła o 12%.

Jednym z powodów tego nagłego wzrostu może być decyzja rządu o zamknięciu wszystkich punktów kontrolnych na północy w ramach zabezpieczenia przed pandemią koronawirusa w okresie blokady.

Wielu Cypryjczyków, choć oficjalnie temu zaprzecza, regularnie podróżuje na północ, aby nielegalnie kupić tytoń i papierosy po znacznie niższej cenie. Z zamkniętymi punktami kontrolnymi i zakazem dostępu do północy wielu musiało powrócić do legalnego kupowania ich za pełną cenę na obszarach kontrolowanych przez rząd.

Według KPMG nielegalny rynek tytoniu na Cyprze w 2019 r. stanowił 14,3 proc. całkowitej sprzedaży, co jest najwyższym wynikiem w historii kraju, w wyniku którego państwo straciło 28 mln euro przychodów, w porównaniu z 16 mln euro w 2018 r. KPMG twierdzi również, że obieg nielegalnych papierosów na Cyprze wzrósł o 70% w 2019 w porównaniu z 2018.

W 2019 roku służby celne skonfiskowały 2482 wyroby tytoniowe, w tym ponad 17 tys. papierosów, 440 kilogramów tytoniu luzem, 465 kilogramów tytoniu w paczkach oraz ponad 2400 cygar.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!