fbpx

Zamknięcie Pafos, czyli nowa codzienność

Pierwszy dzień blokady Pafos i Limassol. W internecie – między innymi na naszej stronie do czego oczywiście lojalnie zapraszam – w najlepsze wypływają filmiki z blokad gdzie dzielna policja w asyście fotoreporterów czuwa nad przestrzeganiem obostrzeń. Fajnie się to ogląda, policjanci mogą się poczuć trochę jak CSI czy Miami Vice, a kierowcy mają darmowe przedstawienie. Jak to jednak wygląda z perspektywy codzienności ludzi tam mieszkających?

Wybrałem się do Coral Bay. Jest to niewielki kurort turystyczny w dystrykcie Pafos. Wszystko podporządkowane sezonowi. Hotele, apartamenty, bary, tawerny, lokale i lokaliki. Sklepy gdzie w sezonie marże są podnoszone, bo przecież trzeba zarobić. Do tego wszystkiego supermarket i ze dwie kawiarnie. Wszystko to na głównej ulicy prowadzącej do plaży nad którą dumnie (jeśli można tak to określić) dominuje hotel. Latem ludzi jest tu pełno. Można powiedzieć, że ulica ma dwie twarze jak Dr. Jekyll i Mr. Hyde. Za dnia rodziny z dziećmi spacerujące sobie po ulicy, w drodze na plaże albo siedzące w restauracji zapominając o wszelkich troskach, w nocy zaś władzę przejmują bary i alkohol a zamiast dzieci mamy samców alfa, którzy albo szukają wrażeń, albo (po odrzuceniu przez obiekt zainteresowań, bo jak na złość zapach piwa czy „zielonego” nie jest dobrym afrodyzjakiem) liczą na to, by w akcie rozładowania obić komuś gębę.

Dzisiaj miałem kompletnie inne wrażenie. Gdyby nie brak wojska i samolotów na niebie to pomyślałbym, że to jest stan wojny. Przez cały spacer naliczyłem może z 10-11 samochodów. Lokale, które jeszcze rok temu były pełne ludzi są zapełnione nieużywanym sprzętem a jedynymi żywymi istotami są właściciele, którzy próbują jakoś się w tym wszystkim odnaleźć. Część lokali rzecz jasna jest otwarta, ale tylko na wynos bądź dostawę. Małe sklepiki otwarte lecz szukać tam żywego ducha to ten sam sens co wirtuozerii w komediach romantycznych. Kioski jak zawsze gotowe na przyjęcie klientów. Czasem mam wrażenie, że gdyby nastąpiła Apokalipsa i świat pogrążyłby się w chaosie to kioski dalej by obsługiwały potępionych i demony – wszak nowa klientela. Ciekawe czy chociaż by jakieś promocje wprowadzili. Najlepsze jednak czeka nas w supermarkecie.

W marcu, gdy wprowadzono totalny lockdown ludzie wariowali. Wykupywali wszystko. Olbrzymie baniaki z wodą, wielkie worki mąki (takie na oko z dwadzieścia kilogramów), ryż, makaron. Aż szło się zastanowić czy to znowu jakaś wojna, albo inny kataklizm? Wybuch wulkanu? Kolejki dłuższe niż na PKP w zimie na dworcu w Wygwizdowie Małym. Teraz jest dość podobnie tylko tym razem braki w towarach trochę inne. No bo o ile ryż, makaron czy wodę jestem w stanie zrozumieć o tyle braki w…rogalikach czy wafelkach…to już nie za bardzo. Przynajmniej papier toaletowy zostawili w świętym spokoju. Jednak mimo wszystko widać jakieś przejawy życia.

Mimo wszystko słowo jakie idealnie pasuje do tego miejsca to nuda. Wszechobecna sięgająca każdego aspektu życia siermiężna nuda. Do tego pomieszana z niezrozumieniem i strachem. Ludzie pytają, „a dlaczego nas?”, „czemu Nikozji nie zamknęli przez tą rzeźnię?”. W sumie i mnie też się ten nastrój udzielił – aż usłyszałem muzykę na pełen regulator z głośników jakiegoś samochodu, który pędził chyba stówę na godzinę w terenie zabudowanym. Chociaż jeden element cypryjskiej normalności.

Normalności, która mam nadzieję, wróci jak najszybciej. Bo co innego nam zostało? Siedzieć, płakać, upić się albo wściekać? Przecież i tak nie mamy na to wpływu – ani Ty, który/która to teraz czytasz, ani ja, pisząc ten tekst i patrząc w niebo gdzie jedynymi wygranymi są ptaki, bo mogą latać gdzie tylko chcą.

Spokojnie, wszystko to wróci. A potem znowu zaczniemy narzekać na turystów i cały ten bajzel.

Nasz bajzel.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!