Zamieszanie z lekami

GESY zmieniło zasady wydawania leków na przepisane recepty – część pacjentów jest zdezorientowanych

Do tej pory było tak, że lekarz zapisywał opakowanie leku, pacjent szedł do apteki i po prostu go odbierał. Lekarze wypisywali leki na miesiąc.

Wielokrotnie się jednak zdarzało, że opakowanie zawierało na przykład 30 tabletek ale pacjent miał brać pół tabletki dziennie. W teorii więc opakowanie wystarczało na dwa miesiące.

W praktyce jednak, pacjenci co miesiąc odbierali kolejne tabletki kolekcjonując ich nadmiar w domu.

Z czasem trafiały one do śmietnika…

Postanowiono więc to zmienić. Teraz pacjenci dostają tyle dawek leków ile zapisał lekarz.

Jak wyjaśnia Athos Tsinontides, zastępca dyrektora generalnego HIO GeSY zapewnia, że ​​każdy pacjent otrzyma taką liczbę dawek, jaką potrzebuje, przepisaną przez lekarza.

Wszyscy pamiętamy, że jeszcze kilka miesięcy temu torby pełne opakowań leków, które beneficjenci zabezpieczyli za pośrednictwem GeSY, trafiały do ​​aptek i innych miejsc zbiórek, gdyż pacjenci mieli niepotrzebne zapasy w domu – dodał

Tsinontides podkreślił praktyczny aspekt nowego systemu, wyjaśniając, że „albo pacjent otrzyma dwa opakowania w ciągu pierwszych dwóch miesięcy, albo jedno w pierwszym miesiącu, a drugie, gdy skończy się lek, na cały następny kwartał. ” Zapewnił, że system nie ogranicza lekarzom możliwości przepisywania niezbędnych dawek, stwierdzając: „system w żadnym przypadku nie uniemożliwia lekarzowi przepisania dawki, którą uzna za odpowiednią dla swojego pacjenta”.

Miltos Miltiadous, rzecznik Cypryjskiego Stowarzyszenia Federacji Pacjentów w zarządzie HIO, podkreślił znaczenie właściwego rozpowszechniania informacji, wzywając obywateli, aby „przestrzegali dawkowania przepisanego przez lekarza i monitorowali własne zapasy leków w domu, aby uniknąć problemów w przyszłości”.

I koniec z domowymi apteczkami…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!