Zakończcie przemyt z północy!

Posłowie apelują do rządu o podjęcie natychmiastowych działań w celu opanowania „nieuczciwej konkurencji” z północy.

Posłowie wezwali rząd do podjęcia natychmiastowych działań w celu zwalczania „nieuczciwej konkurencji” mającej miejsce na zielonej linii, a także do ograniczenia przemytu z północy.

Sprawa była omawiana na zamkniętym posiedzeniu komisji ds. handlu Izby Reprezentantów z udziałem ministrów handlu i spraw zagranicznych.

W późniejszych uwagach przewodniczący komisji Kyriacos Hadjiyiannis powiedział, że odbyła się szczera dyskusja, ale skarżył się również na znaczną różnicę w podejściu posłów i rządu. Ci pierwsi uważają, że problem jest znacznie poważniejszy niż ci drudzy.

Jednak w swoich wypowiedziach dla mediów posłowie nie ujawnili liczb dotyczących skali przemytu.

Hadjiyiannis powiedział, że wszystkie zaangażowane strony muszą postępować ostrożnie, aby nie sprawiać wrażenia, że ​​kwestionują samo rozporządzenie w sprawie zielonej linii. Takie postępowanie przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego i było potencjalnie szkodliwe, ponieważ rozporządzenie stanowiło „fundamentalny” warunek przystąpienia Republiki Cypryjskiej do UE.

Rozporządzenie Zielonej Linii przewiduje handel towarami wyprodukowanymi na północy.

Różnice w VAT i brak certyfikacji – zwłaszcza „zielonej certyfikacji” – na produkty sprowadzane z północy sprawiły, że produkty te są tańsze niż ich odpowiedniki z południa.

Posłowie wezwali rząd do powrotu z konkretnymi propozycjami, jak rozwiązać ten problem.

Drugim problemem jest przemyt przez miejsca inne niż legalne przejścia wzdłuż Zielonej Linii. Niektórzy posłowie wzywali do surowszych kar dla przemytników.

Co zrobi rząd?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading