Zakaz zakrywania twarzy

Posłowie złożą projekt ustawy zakazującej zakrywanie twarzy podczas demonstracji

Disy ma złożyć projekt ustawy mający na celu zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji i dużych zgromadzeń, twierdząc, że „elementy zakłócające” przenikają do takich wydarzeń, stając się nierozpoznawalnymi.

Poseł Disy Nikos Tornaritis powiedział, że uznanie za przestępstwo – zagrożone karą do dwóch lat więzienia i/lub grzywną w wysokości 4000 euro – zakrywania twarzy podczas demonstracji jest konieczne, aby chronić prawo do pokojowych zgromadzeń.

Twierdził także, że projekt ustawy, jeśli zostanie przyjęty przez parlament, zharmonizuje cypryjskie prawo z orzeczeniami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), co nakłada na państwo odpowiedzialność za zapewnienie, że „elementy zakłócające spokój” nie będą utrudniać pokojowych demonstracji.

„Społeczeństwo musi mieć możliwość swobodnego demonstrowania, bez strachu i gróźb, że w każdej chwili może stać się ofiarą osoby, która zakryła twarz” – argumentował.

Projekt ustawy stanowi przestępstwo, jeśli dana osoba uczestniczy w takich zgromadzeniach i celowo zmienia swój wygląd, aby ukryć swoją tożsamość.

Tornaritis powiedział, że takie prawo zagwarantuje, że „kilka osób w kapturach nie będzie już mogło powodować takich incydentów, jak te, które przyniosły hańbę Republice”, nawiązując do niedawnych rasistowskich ataków w Pafos i Limassol .

Poseł Disy powiedział ponadto, że propozycja zostanie rozpatrzona na posiedzeniu plenarnym w czwartek, po czym trafi ona do służb prawnych w celu rozpatrzenia.

Zapytany, czy propozycja obejmie także stadiony sportowe, Tornaritis stwierdził, że sektor ten jest już regulowany rygorystycznymi przepisami.

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading