Zakaz filmowania

Czy na Cyprze zacznie obowiązywać zakaz filmowania i fotografowania? Cypryjczycy coraz bardziej chyba obawiają się opinii publicznej. Może nie chodzi o tą cypryjską – i tak wszyscy widzą co i jak. Bardziej interesują ich osoby, które mogą zobaczyć prawdziwy, choć ukryty Cypr w mediach społecznościowych.

Policja zatrzymała na wniosek pielęgniarek 27. letnią prawniczkę, która pojechała ze swoją matką na ostry dyżur w Pafos. 9. minutowy film pokazuje szpitalny oddział ratunkowy i jego pacjentów. Na oddziale nie ma nikogo, kto zainteresowałby się ich losem. Kręcą się tylko dwie pielęgniarki, które nic nie wiedzą i nic nie mogą powiedzieć. Widać także zdezorientowanych pacjentów szpitala, którzy czekają na pomoc, której nikt im nie udziela. Na filmie, który został opublikowany na jednym z portali społecznościowych, nagrane są także komentarze nagrywającej i pacjentów, którzy opisują w jaki sposób, od niechcenia, są traktowani.

Jak twierdzą policjanci, śledztwo jest prowadzone w sprawie naruszenia dóbr osobistych pielęgniarek i publikacji ich wizerunku w internecie.

Cypryjczycy bronią się rękami i nogami przed pokazywaniem ich nieprofesjonalizmu. Nie zrozumiane jest dla nas jedno – czemu pielęgniarki czy policjanci bronią się przed nagrywaniem skoro jak sami twierdzą są pracownikami instytucji państwowych, czyli suma sumarum są opłacani z naszych pieniędzy. Czy już wkrótce, każdy kto robi jakiekolwiek zdjęcia na Cyprze, czy też kręci filmiki ze swojego pobytu i umieszcza to na Facebooku, Instagramie czy Twitterze będzie musiał uważać na policjantów, lekarzy czy innych funkcjonariuszy aby nie było ich w kadrze? A może prościej będzie wprowadzić po prosty zakaz fotografowania czy filmowania na Cyprze? Czy kolejnym zadaniem policji będzie opublikowanych zdjęć czy aby nie ma tam nikogo obcego?

Jesteśmy ciekawi jakie wyroki sądowe zapadną w tej i innych sprawach (mowa tu na przykład o filmie nagranym podczas kontroli policyjnej – piszemy o tym tutaj). A może po prostu będziemy zmuszeni publikować w internecie nasze filmy i zdjęcia w podobny sposób jak to robi Google Steet View? O tym zapewne zadecyduje pierwszy wyrok sądu.

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading