fbpx

Zaginieni ’74

Zwykle kiedy poruszam ten temat i oglądam archiwalne zdjęcia kręci mi się łza w oku. Tragedia tysięcy ludzi. Zaginione ofiary tureckiej okupacji. Członkowie rodzin, przyjaciele. Do tej pory wciąż wiele z tych osób nie pochowało swych bliskich ponieważ nie ustalono miejsca gdzie porzucono zwłoki.


Prace Komitetu Osób Zaginionych pokrywane są z datków. Brakuje funduszy na prace wykopaliskowe i badania DNA szczątków i żyjących krewnych.

Temat wciąż dla wielu bardzo żywy.

Nauczyciele należący do platformy United Cyprus odwiedzili laboratorium antropologiczne należące do Komisji Osób Zaginionych. Nauczyciele pragną zwrócić uwagę młodego pokolenia na temat tragedii czasów okupacji. Pokazać społecznościom greckim i tureckim jak wiele je łączy. Łączy w bólu. Oni stracili życie za kraj, kraj który w dalszym ciągu jest podzielony. Czy stracili życie bez celu?

Wciąż poszukuje się żyjących świadków tych wydarzeń którzy mogą wskazać miejsca masowych grobów.

Okupowane tereny do tej pory jeszcze nie zostały przeszukane. Turcja ukrywa dokumenty mogące pomóc wyjaśnić zagadkę osób zaginionych i przywrócić spokój żywym i pożegnać bliskich godnym pochówkiem.

Zostaw swój komentarz:Więcej w tym temacie:
error: UWAGA: Zakaz kopiowania!