Żądają spotkania z prezydentem

Właściciele stacji benzynowych chcą aby nowy rząd zastopował turystykę paliwową na północ

Związek właścicieli stacji benzynowych apeluje o pilne spotkanie z prezydentem, aby ostatecznie rozstrzygnąć problem zakupów benzyny z północy. Związkowcy twierdzą, że społeczeństwo wydaje miliony euro każdego miesiąca na północy, tankując tańsze paliwo – a Republika nie robi nic, aby temu zapobiec.

Christodoulos Christodoulou, rzecznik właścicieli stacji benzynowych powiedział, że sprawa ma poważne implikacje nie tylko dla ich działalności, ale także dla szerszych kwestii konkurencyjności.

Wiele firm tankuje pojazdy na północy, co powoduje brak równowagi konkurencyjności – wyjaśnił.

Właściciele stacji paliw od lat wzywają rząd do ograniczenia tej działalności, a w ubiegłym roku zagrozili nawet złożeniem skargi do Komisji Europejskiej.

Punktem spornym wydaje się być brak jakichkolwiek praktycznych środków powstrzymujących ludzi przed tankowaniem na północy. 

Christodoulou powiedział, że właściciele stacji benzynowych spotykali się z prezydentem Nikosem Christodoulidesem, gdy pełnił on funkcję ministra spraw zagranicznych. Jego zdaniem, ówczesny minister, wydawał się wówczas otwarty na ich propozycje.

We wrześniu ubiegłego roku Christodoulou podkreślił, że istnieje wiele sposobów sprawdzenia zawartości paliwa w pojeździe, które wykażą, czy został on zakupiony na północy – niestety służby celne nie przeprowadzają takich kontroli.

Około pół roku temu parlament uchwalił ustawę, która pozwala rządowi sprawdzać, czy paliwo w pojazdach jest zgodne z unijnymi przepisami. Christodoulou wyjaśnił, że ustawa nie odnosi się do północy, ale że jest to środek, który może pomóc w rozwiązaniu ich problemu.

Minęło sześć miesięcy – dlaczego nie przeprowadza się żadnych kontroli?

Dyskusja trwa od lat, ale osłabiona lira i niższe podatki na paliwo na północy – w połączeniu z rosnącymi kosztami życia – spowodowały gwałtowny wzrost popytu na tańszą benzynę. Doprowadziło to do dużych kolejek w różnych punktach kontrolnych na północy i na tamtejszych stacjach benzynowych.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading