fbpx

Żądają otwarcia przejść z północą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Główna partia opozycyjna Akel wezwała do normalizacji sytuacji na przejściach granicznych

W oświadczeniu wydanym z okazji roku od nałożenia pierwszych środków ograniczających na przejściach granicznych z powodu pandemii Akel napisał, że stopniowa normalizacja przejazdów „jest konieczna”.
Akel proponuje, aby w nadchodzącym okresie stopniowo wdrażać środki w celu normalizacji przejazdów przez kompetentne, dwu-gminne komitety techniczne, głównie ds. Zdrowia i przejść granicznych.

„Procedura szybkiego testu i szczepienia mogą być kluczowymi narzędziami na tych przejściowych etapach” – stwierdziła partia. Zaapelował również o dalsze ułatwienia dla spotkań dwuosobowych w miejscach w strefie buforowej.


Zdaniem Akel, w minionym roku, używając pandemii jako wymówki, „widzieliśmy szereg sprzecznych i paradoksalnych działań podjętych przez obie strony w związku z przejściami”.


Rząd ogłosił pod koniec lutego 2020 roku, że tymczasowo zamyka cztery przejścia na północ. Prezydent Nicos Anastasiades powiedział wówczas, że „nie ma innego wyboru”, jak zamknąć przejścia graniczne, aby spróbować zapobiec potencjalnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Posunięcie to wywołało silne reakcje i protesty. Wkrótce potem strona Turków cypryjskich również ogłosiła ograniczenia na przejściach, przy czym obie strony od chwili podjęcia decyzji w tej sprawie nie podjęły żadnych rozmów w tej sprawie.

Można śmiało powiedzieć, że dalsze zamknięcie przejść granicznych powoduje jedno – wzajemne odcięcie się dwóch społeczności…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!