Żądają kolejnych przejść granicznych

Partie polityczne i organizacje handlowe Greków cypryjskich i Turków cypryjskich żądają uruchomienia kolejnych punktów kontrolnych

Obecne przejścia graniczne nie zaspokajają potrzeb osób z nich korzystających, formalności i niepotrzebne procedury stwarzają kolejne przeszkody na przejściach, stąd pilna potrzeba uproszczonych i skutecznych mechanizmów ograniczających długie kolejki i biurokrację – napisano we wspólnym oświadczeniu

Z północy apel podpisały CTP, YKP, TKP i BKP, z południa natomiast podpisany został przez Akel, gminę Famagusta i związek zawodowy PEO. W sumie podpisało się 109 różnych grup.

Oświadczenie zostało odczytane w języku greckim i tureckim w Domu Współpracy w Nikozji, gdzie podkreślono, że podpisujący są zdeterminowani, aby osiągnąć swój cel, jakim jest zwiększenie liczby przejść na całym Cyprze.

Potencjalne lokalizacje, o których mowa, koncentrują się na Athienou-Louroujina, Nikozji (zarówno pod względem dostępu dla pieszych, jak i pojazdów), obszarze Kokkina i innych.

Cypryjska Agencja Prasowa powołała się na odpowiednie źródło, które stwierdziło, że kwestia ta nie jest obecnie omawiana na poziomie dwuspołecznych komitetów technicznych – co, jak twierdzi, jest odpowiednią drogą do takiego posunięcia. Zdaniem CAP kwestia przejść również nie jest przedmiotem negocjacji, które obecnie znajdują się w impasie.

Cypryjska Izba Przemysłowo-Handlowa (Keve) i jej odpowiednik na północy również zdecydowanie popierają tę propozycję, podkreślając, że więcej przejść granicznych zwiększyłoby możliwości handlowe.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading