Żądają ekranów przy autostradzie

Zdaniem mieszkańców Oroklini hałas dobiegający z autostrady jest nie do wytrzymania

Od lat mieszkańcy Oroklini skarżą się na hałas dobiegający z ruchliwej autostrady Rizoelias-Agia Napa – proszą o natychmiastową instalację ekranów dźwiękowych, tak jak to zrobiono w innych obszarach.

W rozmowie z „Philenews”, lider społeczności Oroklinis, Neofytos Fakontis, wyraził swoje oburzenie, skarżąc się, że prośba społeczności została odrzucona, ponieważ Departament Środowiska nie przeprowadza pomiarów natężenia dźwięku latem, kiedy to tysiące wczasowiczów jadą do obszaru Famagusty. 

Myślą, że mieszkańcy mieszkają w Oroklini tylko zimą. Zapraszam ich do wizyty latem, aby zobaczyć, co się dzieje. Mieszkańcy nie mogą siedzieć na swoim podwórku. Wielu jest zmuszonych do pozostania zamkniętych w swoich domach, aby nie słyszeć hałasu.

W pobliżu autostrady znajduje się 180 domów i 270 mieszkań. Ostatnio jeden z mieszkańców, za pomocą instrumentów organizacji na wpół rządowej, przeprowadził pomiary, które wykazały, że głośność dźwięku jest znacznie wyższa niż dozwolony limit. 

W Pera Horio Nisos ustawiono bariery dźwiękowe bez pomiarów, w miejscu, w którym znajdują się 2-3 rezydencje. Mamy ciągłe skargi od wszystkich mieszkańców, którzy mieszkają przy autostradzie. 

Zgodnie z przepisami kurtyny dźwiękowe są instalowane, gdy dźwięk przekracza 70 decybeli w dzień i 60 w nocy.

Departament Środowiska wyjaśnia, że nowe pomiary hałasu zostały przeprowadzone na tym terenie w styczniu 2022 r., gdzie wskaźniki mieściły się w dopuszczalnych granicach. W związku z czym nie zaproponowano żadnego środka redukcji hałasu. Kwestia ta zostanie omówiona w konsultacjach społecznych 18 października, podczas których przedstawiona zostanie strategiczna mapa hałasu oraz plan działania dla kompleksów miejskich Nikozja i Larnaka. 

Jeśli chodzi o pomiary przez osobę prywatną, według Departamentu Środowiska „pomiary wykonano miernikiem dźwięku klasy A i w pomiarze chwilowym, natomiast pomiary Departamentu Środowiska wykonano w trybie ciągłym całodobowym na wysokości 4m. od ziemi, zgodnie z metodologią CNOSSOS”.

Departament Środowiska zapowiedział jednak, że ​​w razie potrzeby zostaną podjęte środki redukcji hałasu w porozumieniu z właściwymi władzami lokalnymi.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading