Zabytkowe drzwi wróciły do domu

Drzwi ikonostasu kościoła Ayios Anastasios w wiosce Peristeronopigi, które zostały skradzione po inwazji tureckiej w 1974 roku i trafiły do Japonii wróciły na Cypr

VIII-wieczne drzwi powróciły na Cypr po wieloletnich wysiłkach, które nasiliły się w ciągu ostatnich dwóch lat, kończąc jeden z najbardziej skomplikowanych przypadków repatriacji.

Drzwi znajdowały się w latach 90. w Kanazawa College of Art. Ich repatriacja była możliwa dzięki skoordynowanym wysiłkom departamentu starożytności, ambasady Cypru w Tokio i Kościoła Cypryjskiego oraz władz Kanazawa College of Art, który był w posiadaniu drzwi.


Drzwi datowane są na rok 1778, zgodnie z inskrypcją zachowaną pomiędzy górną częścią przedstawiającą Zwiastowanie a dolną częścią przedstawiającą Trzech Hierarchów i Ayios Spyridon.


Zgodnie z inskrypcją, królewskie drzwi ikonostasu zostały namalowane przez mnicha Filaretos z Psimolofou, który stał się Protosyncellusem w klasztorze Ayios Iraklidios w Politiko, ważnym centrum ikonograficznym tamtego okresu.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!