Za tydzień strajk generalny

Znamy więcej szczegółów w związku z zapowiadanym strajkiem generalnym.

Związki zawodowe ogłosiły, że podejmą działania strajkowe 26 stycznia po tym, jak zakończyło się impasem kolejne spotkanie z organizacjami pracodawców i ministrem pracy Kyriacosem Koushosem w sprawie CoLA. Pierwszym krokiem będzie trzygodzinny strajk generalny 26 stycznia, od 12:00 do 15:00.

Wczorajsze spotkanie odbywało się w ramach ciągłej próby powstrzymania niepokojów pracowniczych i wypełnienia luki między obiema stronami, tak aby można było podpisać nową umowę w sprawie CoLA.

Związki zawodowe dały mu do zrozumienia, że ​​są gotowe zaakceptować stopniowe przywracanie CoLA, natomiast pracodawcy zaakceptowali porozumienie z lipca 2017 r. i zobowiązali się do jego realizacji, czyli wypłaty 50 proc. zasiłku.

Przypomnijmy, że kilka lat temu związkowcy wyrazili zgodę na obniżenie zasiłku związanego z podwyżkami cen do 50% wskaźnika inflacji. Wtedy to zapowiadano, że obniżka będzie jedynie tymczasowa i powróci po okresie przejściowym.

Niestety, tak się nie stało i pracodawcy odmawiają podpisania umowy na starych zasadach zasłaniając się po raz kolejny kryzysem.

Związkowcy żądają wypłaty CoLA w wysokości 8,71%, pracodawcy chcą wypłacić połowę czyli 4,36%.

Będzie to pierwszy od lat protest wszystkich związków zawodowych na wyspie.

Przedstawiciele pracowników zapowiadają, że to jedynie ostrzeżenie. Kolejne rozmowy będą prowadzone po wyborach.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading