Za nami szósta fala…

Leontios Kostrikkis, były członek rządowego zespołu epidemiologicznego twierdzi, że właśnie skończyła się szósta fala pandemii

Szósta fala pandemii Covid-19 zasadniczo się skończyła, powiedział we wtorek wirusolog Leontios Kostrikkis, były członek rządowego zespołu epidemiologicznego.

W rozmowie z radiem CyBC dodał, że na ewentualne odrodzenie się wirusa nie będą miały wpływu nadchodzące chłodniejsze miesiące.

Zmiana sezonu nie wywoła automatycznie kolejnego wybuchu pandemii – powiedział Kostrikkis.

Jego zdaniem nowe zagrożenie może stanowić pojawienie się kolejnego szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omicron, który szybko zyskuje na popularności w Indiach i już dotarł do Wielkiej Brytanii.

Wariant BA.2.75 – nazywany Centaurus – został po raz pierwszy wykryty w Indiach na początku maja. Liczba przypadków w Wielkiej Brytanii wzrosła gwałtownie i szybciej niż w przypadku wariantu BA.5.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważnie monitoruje nowy wariant, chociaż jej główny naukowiec, dr Soumya Swaminathan, powiedział, że nie było jeszcze wystarczającej liczby próbek, aby ocenić jego nasilenie.

Wariant Centaura może być niebezpieczny dla populacji, a jego objawy, według badań, są poważniejsze w porównaniu z wariantem Omicron – powiedział Kostrikkis.

Wirusolog powiedział również, że wirus rozprzestrzenia się szybciej i skuteczniej w zamkniętych przestrzeniach.

No to jak Panie ministrze z maseczkami?

A może kolejne szczepienia?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading