Za kilka lat Limassol stanie

Już teraz Limassol jest zakorkowane – nowe inwestycje spowodują, że miasto praktycznie stanie.

Jeśli nie poradzimy sobie właściwie z wyzwaniami związanymi z wielkim rozwojem Limassol, jakość życia obywateli pod względem zatorów komunikacyjnych pogorszy się – powiedział Minister Transportu, Komunikacji i Robót Alexis Vafeadis, przemawiając na konferencji Parlamentu Europejskiego inicjatywa „Dla Limassol” na rzecz ruchu drogowego.

W swojej prezentacji na Uniwersytecie Frederick w Limassol Alexis Vafeadis przypomniał potrzebę wdrożenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUP) do 2026 r., podkreślając jednocześnie, że przy stopach wzrostu przewidzianych dla Limassol „SUP nie wystarczy, my musimy go wdrożyć i pójść znacznie dalej”.

Dodał jednak, że do czasu wdrożenia SBAK należy podjąć środki tymczasowe, ponieważ problem nadal narasta, a „ludzie są w zasadzie uwięzieni w swoich samochodach”.

Wspominając usługę Pame Express, która została wdrożona w Nikozji, Alexis Vafeadis powiedział, że zamierzeniem ministerstwa jest z jednej strony zapewnienie lepszych tras, ale także zmiana sposobu ich transportu, poprzez Park & ​​Ride i w Limassol.

Zamierzamy uruchomić, miejmy nadzieję, przed końcem miesiąca, różne obszary Park & ​​Ride wzdłuż autostrady, przy wjazdach do miasta, na początku osi dojazdowych do miasta, w celu usuwania samochodów przed wjazdem do centrum miasta.

Jak zauważył, znaleziono już wolne miejsca na terenie stadionu Alpha Mega, Centrum Sportowego „Spyros Kypriakou”, w rejonie Tsireiou – Havouza oraz w Agios Tychonas, a trwają prace nad identyfikacją dodatkowych przestrzenie na północ od autostrady.

Minister nie oczekuje jednak, że rozwiązanie to odniesie taki sam sukces jak w Nikozji, ponieważ nie można zbudować pasów dla autobusów, co zapewni obywatelom szybsze trasy niż samochody prywatne.

Ale dziś możemy zaspokoić naszą potrzebę usunięcia z dróg samochodów przewożących pasażerów na trasach międzymiastowych za pośrednictwem Inter City Express, który planujemy obsługiwać z mniejszą liczbą przystanków, a tym samym krótszym czasem podróży” – dodał.

Pan Vafeadis wyraził nadzieję, że wzrost przewozów autobusowych obywateli można osiągnąć poprzez poprawę doświadczenia pasażerów, np. poprzez nowe przystanki autobusowe i elektroniczną informację o ich przybyciu.

Na początku maja wpłyną oferty na montaż inteligentnych świateł, tak jak to miało miejsce przy rondzie Agia Phyla, z założeniem ich zainstalowania przed końcem roku .

Minister Transportu nawiązał także do konieczności opracowania długoterminowych rozwiązań w zakresie rozsądnego planowania urbanistycznego, przedstawiając dane spodziewane w Limassol w ciągu najbliższych 5–10 lat, które przy dzisiejszych danych wskazują na pogorszenie ruchu.

Istnieją zastosowania dla przyszłej zabudowy wzdłuż drogi do Saitta, z uniwersytetami, biurami i jednostkami mieszkalnymi „nowe Limassol wzdłuż tej osi”, co według szacunków przyniesie w godzinach porannych 4 tysiące nowych przejazdów pojazdów .

„Jako projekty publiczne postanowiliśmy nałożyć warunki, aby utrzymać problem ruchu przynajmniej na obecnym poziomie, a to zakłada budowę nowych dróg, nowych węzłów, które planują sami prywatni przedsiębiorcy, tak aby ruch może być kierowany obwodowo” – dodał.

Ponadto, według pana Vafeadisa, oczekuje się, że utworzenie dwóch nowych centrów handlowych i inne inwestycje pogorszą i tak już obciążony ruch w obszarze Agios Athanasios, ponieważ w godzinach szczytu szacuje się, że będzie tam kursować 2 tysiące nowych pojazdów. Wskazał jednak, że jego ministerstwo zabezpieczyło na tym terenie od Ministerstwa Handlu konkretną przestrzeń na funkcjonowanie usługi Park & ​​Ride, która będzie funkcjonowała przed tymi inwestycjami.

Wspomniał również, że wzdłuż Coastal Road w Limassol spodziewane są inwestycje o wartości przekraczającej miliard euro, które w przyszłości spowodują dodatkowy ruch pojazdów.

„Musimy od dziś zacząć myśleć o tym, jak pomożemy Limassol rozwijać się, ale także radzić sobie z problemami, które możemy dziś rozsądnie przewidzieć” – podkreślił Alexis Vafeadis, dodając, że „jako ministerstwo możemy zaoferować wzmocnienie w miarę możliwości, publiczne środki transportu, oferując rozwiązania, które służą dużej liczbie ludności szybko, łatwo i ekologicznie”.

Jednocześnie ujawnił, że „mamy na myśli myśl o nowej autostradzie przebiegającej na północ od Limassol, która pomogłaby także społecznościom górskim w szybszym dostępie do usług zdrowotnych i edukacyjnych w zakresie łączności, a także mogłaby przyczynić się do złagodzenia skutków problemu ruchu”.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading