Yellow Slip – niezbędny dokument do życia na Cyprze dla obcokrajowcy

Yellow Slip – tak naprawdę bez tego dokumentu bardzo jest trudno cokolwiek załatwić. Wymagany jest zarówno do medical card (karty medycznej – jak ją wyrobić piszemy tutaj) jak i zarejestrowania samochodu czy zapisania dziecka do szkoły publicznej.

Procedura związana z wyrobieniem tego dokumentu jest prosta, jednak trwa dosyć długo. Po pierwsze musimy udać się wydziału imigracyjnego w Waszym okręgu (znajdują się we wszystkich dystryktach, tj. w Larnace, Limassol, Pafos, Polis, Nikozji i Famaguście) – dokładne i aktualne adresy biur i znajdziecie na stronie www.moi.gov.cy. W pierwszym kroku dostaniecie termin na który macie się zgłosić z kompletem dokumentów i wypełnionym formularzem.

Do uzyskania Yellow slipa na pewno będziecie potrzebować (dokładna lista potrzebnych dokumentów jest tutaj):

  • dokumentu o zatrudnieniu lub samozatrudnieniu
  • dokumentu poświadczającego Wasze miejsce zamieszkania na Cyprze (najlepiej kopia umowy wynajmu mieszkania poświadczona przez upoważnionego urzędnika gminy w której mieszkacie
  • dwóch zdjęć paszportowych
  • aktualnego dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty)
  • 20€ na opłatę
  • wypełnionego (także przez pracodawcę) formularza MEU1 (dokument jest dostępny tutaj)
  • czasem urzędnicy wymagają także zaświadczenia o zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne – taki dokument dostaniecie w jednym z biur Social Insurance (adresy tutaj)


Oczywiście, jeśli na Cyprze mieszkacie wraz z rodziną będziecie potrzebować więcej dokumentów. Dokumenty o których napisaliśmy powyżej dotyczą osoby samotnej.

 • jeżeli chcecie otrzymać dokumenty pobytu dla niepracującego członka rodziny (na przykład dzieci) będziecie potrzebowali formularza MEU2 (dostępny tutaj) a lista wymaganych dokumentów jest tutaj
 • jeżeli Wasz małżonek nie jest obywatelem żadnego kraju Unii Europejskiej będzie potrzebował formularza MEU3 (dostępny tutaj) wraz z dokumentami wymienionymi tutaj.

Bardzo ważne jest także to, że jako obywatele Unii Europejskiej taki dokument wyrabiamy raz na całe życie (nawet jeśli opuścimy na jakiś czas Cypr), natomiast osoby, które nie posiadają obywatelstwa żadnego kraju UE muszą co pewien czas go co pewien czas odnawiać.

Należy nadmienić, że ten dokument nie jest tożsamy z dowodem osobistym. Nie będziecie mogli na jego podstawie podróżować czy legitymować się nim na przykład policji.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading