fbpx

Yellow slip nieobowiązkowy, ale lepiej go mieć lecąc na Cypr

Wracamy do artykułu, ktòry pojawił się na naszej stronie w ubiegłym tygodniu – znajdziecie go tutaj.

Chodziło o dwie panie i dziecko, planującym lot z Warszawy, którym pomimo tego że posiadały przepustkę Cyprus Flight Pass ze zgodą na wykonanie testu po przylocie na Cypr, odmówiono przyjęcia na pokład i zażądano okazania dokumentu yellow slip.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z przewoźnikiem Wizzair. Te linie lotnicze zatrudniają do obsługi naziemnej samolotów i pasażerów agenta handlingowego, Welcome Airport Services Sp. z o.o.  Po wyjaśnienia skierowano nas zatem do agenta. Przedstawiciel Welcome Airport Services poinformował nas że to linie lotnicze wydały dyspozycję by yellow slip był okazany przed lotem. Niestety nie posiadają na to żadnego pisemnego zarządzenia, ani od Wizzair, ani od Cyprus Flight Pass.
Podczas rozmowy telefonicznej jeden z pracowniók zapewnił, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i w nie zawsze yellow slip jest wymagany. Każdorazowo z pasażerem lecącym na Cypr bez wykonanego testu na covid19 przeprowadzany jest wywiad i to na jego podstawie podejmowana jest decyzja czy dana osoba bez yellow slipa zostanie wpuszczona na pokład czy nie.
Przedstawiciel Welcome Airport Services radzi jednak, aby mieć przy sobie dokument poświadczający stały pobyt na Cyprze – wystarczy jego zdjęcie w telefonie co przyspieszy i ułatwi i znacznie przyspieszy procedurę odprawy na lot.

Skontaktowaliśmy się także z Ambasadą Republiki Cypryjskiej w Warszawie, z prośbą o wskazanie gdzie znajduje się informacja że podróżni mają obowiązek taki dokument posiadać, jeśli w dokumencie Cyprus Flight Pass wskazali iż są osobami legalnie przebywającymi na Cyprze. W odpowiedzi otrzymaliśmy kopię protokołu dla podróżujących na Cypr. Z punktu 2, podpunkt c, wynika że “linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść na pokład samolotu i odbyć podróży do Republiki Cypryjskiej bez przepustki Cyprus Flight Pass” lecz weryfikowanie informacji zawartych w przepustce NIE należy do obowiązków linii lotniczych“.

Po dalsze informacje skierowano nas do pracowników Cyprus Flight Pass.
Tam z kolei dowiedzieliśmy się że jeśli Republika Cypryjska wyraziła zgodę na lot i wykonanie testu po lądowaniu, weryfikacja jakichkolwiek dokumentów jest zadaniem departamentu emigracyjnego na lotniskach międzynarodowych w Larnace i Pafos. Urzędnicy mają dostęp do naszych danych i z łatwością mogą sprawdzić czy taki dokument posiadamy lub gdzie przebywamy przez większość roku.

Zatem yellow slip nie jest obowiązkowy podczas lotu. Nie jest też pewne że ktokolwiek zainteresuje się waszym yellow slipem po przylocie, ponieważ pracownicy medyczni wykonują testy losowe przed podejściem do odprawy paszportowej, a testy płatne (60€) wykonywane są na podstawie Cyprus Flight Pass. Celnika nie zainteresuje już gdzie wykonaliście test.  

Pamiętajmy jednak, że w dokumencie Cyprus Flight Pass piszemy prawdę, a kara za potwierdzenie nieprawdy w waszej przepustce na Cypr podlega karze do 5000€.

W przypadku gdy odprawiające Was na lot osoby mają jakiekolwiek wątpliwości co do legalności Waszego pobytu na Cyprze kontaktujcie się Jednostką Kontroli Paszportów na lotnisku w Larnace – (+357) 24804623 i 24804621 lub w Pafos 26806419 i 26007496.

Deportacja, wbrew temu co czytaliśmy w niektórych komentarzach, wcale wam nie grozi, o ile posiadacie ważny dokument tożsamości i czystą kartotekę.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!