Bo yellow slip jest za mało żółty – koszmar na lotnisku

Nie po raz pierwszy poruszamy sprawę przekraczania swych kompetencji przez obsługę lotów Wizzair oraz działającego w jej imieniu agenta handlingowego w Polsce, Welcome Airport Services.

Lot WizzAir: Warszawa-Larnaka, 10.10.2020.

Podczas odprawy obsługa lotu, oprócz przepustki Cyprus Flight Pass ze zgodą na wykonanie testu po przylocie do Republiki Cypryjskiej dla osoby legalnie przebywającej na Cyprze, żąda dokumentu Yellow Slip. Osoba podróżująca, przebywająca na Cyprze od 14 lat, posiadała wypełniony Cyprus Flight Pass ze zgodą na test po przylocie, pokazała również kserokopię dokumentu yellow slip. Pomimo to nie została wpuszczona na pokład, ponieważ obsługa lotu zażądała oryginału dokumentu. A dokładniej dodatkowo okazane „bo zdjęcie w telefonie nie jest wystarczająco żółte„.

Nie pomogły rozmowy z kierownikiem zmiany, ani inne negocjacje, prośby. Nie pomogła argumentacja, że czytelniczka mieszka na Cyprze od ponad czternastu lat!

Stracony lot. Problem stanowi także godzina lotu (wcześnie rano) oraz fakt, że dziś jest sobota – nie ma tak naprawdę z kim się w tej sprawie skontaktować, a obsługa lotniska odmawia kontaktu z Larnaką, gdyż jak twierdzą, nie wiedzą z kim będą rozmawiać.

Dla niewtajemniczonych, tzw Cyprus Yellow Slip to certyfikat rejestracji w urzędzie emigracyjnym obejmujący prawo pobytu, ponownego wjazdu, prowadzenie działalności gospodarczej oraz ogólnie uprawnia posiadacza do takich samych praw jak obywatelom Cypru. A swę potoczną nazwę zyskał od koloru papieru na którym jest drukowany. Osoby posiadające ten dokument podróżujące na Cypr mogą wykonać covid19 test po wylądowaniu na wyspie.

Obsługa lotu nie jest uprawniona do czynności weryfikujących prawdziwość naszych oświadczeń w przepustce na Cypr.

Na stronie Cyprus Flight Pass nie ma informacji o obowiązku okazywania dodatkowych dokumentów, kontrola taka należy do obowiązków urzędników departamentu emigracji na Cyprze, którzy mogą weryfikować prawdziwość podanych przez nas w przepustce informacji. Ewentualnie ukarać nas mandatem jeśli poświadczyliśmy nieprawdę. Obsługa lotu nie ma prawa prosić o nic więcej niż bilet, dokument tożsamości, Cyprus Flight Pass od rezydenta Cypru. Napisane jest to wprost, po polsku, na stronie Ambasady Cypru w Warszawie:

Linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść na pokład samolotu i odbyć podróży do Republiki Cypryjskiej bez przepustki Cyprus Flight Pass (weryfikowanie informacji zawartych w przepustce Cyprus Flight Pass NIE należy do obowiązków linii lotniczych).

Od osoby wybierającej się na Cypr w celach na przykład turystycznych wymagany jest dodatkowo test covid19.

Zatem obsługa lotu zabrała się za czynności weryfikujące i podważyła kompetencje Republiki Cypryjskiej, negując ważność Cyprus Flight Pass. Zabawia się też w urzędników emigracyjnych legitymując pasażerów i oceniając prawdziwość dokumentu po kolorze, nie mając absolutnie żadnego dostępu do potwierdzenia jakichkolwiek dokumentów.

Pasażer tego lotu poprosił obsługę lotu by skontaktowano się z lotniskiem w Larnace aby potwierdzić zgodność przepustki z prawdą, posiadanie certyfikatu rezydenta, lecz nikt nic w tym kierunku nie miał chęci zrobić.

Nie i już! Nie ma oryginału. Nie jest żółty. Pieczątka jest niewyraźna. Wymówki i brak kooperacji.

Jak wspomnieliśmy, nie jest to pierwszy sygnał od naszych czytelników na temat dziwnych praktyk obsługi lotu Wizzair.

Sprawę poruszyliśmy w Ambasadzie Republiki Cypryjskiej w Warszawie, kontaktowaliśmy się też z Cyprus Flight Pass. W każdym wypadku usłyszeliśmy tę samą odpowiedź:

Linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść na pokład samolotu i odbyć podróży do Republiki Cypryjskiej bez przepustki Cyprus Flight Pass,  a weryfikacja informacji w niej zawartych nie należy do obowiązków linii lotniczych. Organem do tego powołanym jest urzędnik odprawy paszportowej na Cyprze oraz urzędnicy urzędu migracyjnego.

Kontaktowaliśmy się już wcześniej z liniami Wizzair, które nie biorą na siebie winy za czynności związane z odprawą. W jej imieniu działa agent handingowy. Przedstawiciel firmy z kolei informuje że wykonuje polecenia linii lotniczych. Podczas poprzedniej naszej rozmowy podkreślił, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie a zdjęcie yellow slip w telefonie jest wystarczające.

Na jakiej podstawie linie lotnicze żądają dokumentów, do których weryfikacji nie mają uprawnień?  

Z kim rozmawiać i jakiej pomocy możemy oczekiwać kiedy podważający nasze uprawnienia do lotu pracownik linii lotniczych nie ma racji?

Po raz kolejny o komentarz poprosiliśmy Welcome Airport Services i z niecierpliwością czekamy na rzetelną odpowiedź. O komentarz do sprawy poprosiliśmy również Ambasadę Cypru w Warszawie, Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie, cypryjskie Ministerstwo Turystyki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w którego kompetencji znajduje się odprawa paszportowa na cypryjskich lotniskach.

Czekamy na odpowiedź.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading