fbpx
EnglishGreekPolishRussian

Wzywają Turcję aby się wycofała z WSE

Już nie tylko Cypr i Unia Europejska, ale także Rosja, Egipt, Grecja i wiele innych krajów wezwało Turcję do opuszczenia cypryjskich wód terytorialnych po tym jak turecki statek wiertniczy „Fatih” wraz z trzema innymi mniejszymi jednostkami wpłynął na teren wyłącznej strefy ekonomicznej wyspy (WSE).

Do statków wysyłany jest następujący komunikat radiowy:

Prowadzisz nielegalne operacje w wyłącznej strefie ekonomicznej i szelfie kontynentalnym Republiki Cypryjskiej. Twoje działania naruszają międzynarodowe prawo i procedury bezpieczeństwa na morzu, a ty popełniasz poważne przestępstwa zgodnie z prawem Republiki Cypryjskiej.

Niespodziewanie statki pod turecką banderą wpłynęły na wody terytorialne Cypru. Wysłano z nich informacje, że będą do 3 września prowadzić wiercenia w poszukiwaniu gazu. „Fatih”, w towarzystwie trzech statków usługowych, znajduje się prawie 40 mil morskich na zachód od półwyspu Akamas i 83 mil morskich od tureckiego wybrzeża. Obszar ten znajduje się w WSE i szelfie kontynentalnym Republiki Cypryjskiej.

Taką mapkę opublikował jeden z francuskich dzienników:

W kolorze różowym, na pierwszej mapie zaznaczono obszar który Turcja przywłaszczyła sobie sama do wierceń, drugi przedstawia strefę należąca do Grecji. To też jest bardzo arbitralne, konflikt z Grecją jest niewykluczony jeżeli Erdogan zacznie wiercić w tym obszarze. Widać, na pierwszej mapie, jaki duży apetyt ma Turcja – Cypr jest dosłownie osaczony. (mapa pochodzi z jednego z Middle East Eye)

[bar group=”818″]

Skomentuj

Więcej w tej tematyce

Turcja znosi wizy dla Polaków

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Tureckiej Hami Aksoy, w wydanym 20 lutego 2020 roku oświadczeniu poinformował, że jego rząd postanowił znieść wymóg wiz dla obywateli niektórych państw europejskich.  Postanowienie o zniesieniu wiz wchodzi w życie od poniedziałku 2

Czytaj Dalej

contact us and book the tour of your dreams


No posts found!

×