Wzrosną rachunki za wodę?

Wszystko wskazuje na to, że wzrosną rachunki za wodę…

Szacuje się, że koszt zaopatrzenia w wodę z pięciu całkowitych jednostek odsalania działających na całym Cyprze osiągnie 100 mln EUR w 2023 r., co oznacza gwałtowny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem rok.

Taki będzie koszt zaopatrzenia w wodę ponad pięciu milionów obywateli i turystów.

Zarówno brak deszczu poprzedniej zimy, jak i zwiększone zapotrzebowanie na wodę w ostatnich miesiącach spowodowane wysokimi temperaturami, wymusiły w ostatnich miesiącach pełne uruchomienie pięciu jednostek odsalania (Dekelia, Vassilikos, Episkopi, Larnaka, Pafos) w celu zaspokojenia potrzeb – twierdzi zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Wody Lia Georgiou.

W rozmowie z StockWatch pani Georgiou dała jasno do zrozumienia, że ​​nie ma możliwości odczuwania braków wody, gdyż budowa zakładów odsalania we wszystkich województwach zapewnia w bardzo dużym stopniu zabezpieczenie zapotrzebowania na wodę pitną, jednocześnie dając możliwość utrzymywać rezerwy w zbiornikach wodnych.

Aby pokryć potrzeby zaopatrzenia w wodę w roku 2023, tj. 1,2 mln mieszkańców Cypru i około 4 mln turystów, szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę odsoloną wyniesie 60 mln m3 w stosunku do roku 2022, w którym całkowite zużycie wody odsolonej osiągnęło poziom 52,7 milionów m3. Dodała, że udział wody odsolonej w zaopatrzeniu w wodę w 2022 roku wyniósł 53,6%, zaś łączny odsetek pracy odsalarni w stosunku do ich wydajności wyniósł 68,7%.

Pani Georgiou stwierdziła, że ​​oczekuje się, że budżet zapłaci około 100 mln euro na pokrycie rocznych potrzeb, zauważając jednocześnie, że odpowiedni koszt w 2022 r. wyniósł 86,7 mln euro.

Koszty odsalania wody wzrastają ze względu na wyższe koszty energii elektrycznej.

Ktoś będzie musiał za to zapłacić…

Zapewne my… w naszych rachunkach.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading