Wzmożono kontrole celne na lotniskach

Coraz więcej osób próbuje przewieźć papierosy kupione na obszarach okupowanych w bagażu lecąc samolotem

Departament Celny wzmógł kontrole potencjalnych przemytników papierosów w związku z falą masowych zatrzymań na cypryjskich lotniskach i przejściach granicznych.

W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka głośnych konfiskat, a większość osób przyłapanych na próbie przemytu tanich papierosów i wyrobów tytoniowych z północy do Wielkiej Brytanii przez cypryjskie lotniska.

Trudno się dziwić skoro w Wielkiej Brytanii paczka papierosów kosztuje średnio 17€, na Cyprze średnio 4,50€ natomiast na obszarach okupowanych jedynie 2€. Średnia cena 50. gramowego opakowania tytoniu do skręcania w brytyjskiej sieci supermarketów Tesco może kosztować nawet 40€ – na Cyprze kosztuje 6,80 € za 30 g, a na północy około 3,00 € za 50 g.

W zeszłym tygodniu dwóch Turków cypryjskich otrzymało kary pieniężne w wysokości 8 000 i 7 000 euro za próbę przemytu dziesiątek tysięcy papierosów i kilkudziesięciu kilogramów tytoniu z północy do Wielkiej Brytanii z lotniska w Larnace.

24 września na lotnisku w Pafos skonfiskowano łącznie 50 nieopodatkowanych kartonów papierosów i 24 kilogramy tytoniu. Departament Celny podał wówczas, że produkty znaleziono w bagażu przeznaczonym do Wielkiej Brytanii.

Jeden z pasażer lecący do Wielkiej Brytanii został zatrzymany łącznie z 87 kartonami zawierającymi 200 papierosów i 12,5 kg tytoniu do skręcania. Został ukarany grzywną w wysokości 7 000 euro.

W maju celnicy na przejściu granicznym w Dheryneia przejęli prawie 30 kilogramów tytoniu zakupionego na północy od brytyjskiego turysty, który zamierzał zabrać produkty z powrotem do swojego kraju.

Departament celny zapowiada, że będzie jeszcze dokładniej przyglądał się osobom przekraczającym granicę.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading