fbpx

Polscy archeolodzy pokażą swoje osiągnięcia

Polscy archeolodzy na Cyprze zaprezentują swe osiągnięcia. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego otworzą wystawę i zorganizują w Pafos widowisko multimedialne.

Ekipa z Uniwersytetu Jagiellońskiego działa w Pafos od 2011 roku. Bada agorę, czyli rynek starożytnego miasta, i odkryła tam dwa duże budynki, sklepiki i resztki naczyń. Jak mówi Polskiemu Radiu szefowa ekspedycji, profesor Ewdoksia Papuci-Władyka, od dwóch lat dzięki dotacji Narodowego Centrum Nauki archeolodzy pracują także poza centrum starożytnego miasta.

Poszukujemy nie tylko różnych elementów, związanych z życiem gospodarczym miasta, również poza agorą – podkreśla pani profesor. Szukamy infrastruktury gospodarczej, związanej z działalnością gospodarczą i handlem, a wiadomo, że Pafos było stolicą antycznego Cypru.

W październiku polscy badacze otworzą w Pafos wystawę fotografii i zorganizują na miejscu widowisko multimedialne. W ten sposób przedstawią swój dorobek.

Pafos w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury – dodaje szefowa ekspedycji z UJ. – Przejęło tę rolę po Wrocławiu. Postanowiliśmy pokazać nasze prace na agorze i poza nią. Jest to przygotowywana wystawa fotografii, ale szykujemy również multimedialny projekt, który nazwaliśmy Misterium Miasta Afrodyty Pafos 2017 – powiedziała profesor Ewdoksia Papuci-Władyka.

Projekt wspiera finansowo polskie MSZ, a także lokalne cypryjskie władze. Pafos to jedno z najbardziej popularnych na Cyprze miejsc, także wśród polskich turystów. Polscy archeolodzy pracują na wyspie od 50 lat.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!