Wyschło jezioro Kioneli (Gönyeli)

Mieszkańcy północy twierdzą, że mają wodę i nie przejmują się losem wyschniętego jeziora Kioneli (Gönyeli)

Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy opinię na temat jeziora Kioneli (Gönyeli) na północy Cypru, znajdziemy wiele pozytywnych opinii. Miejsce jest opisywane jako świetne do spędzania czasu na łonie przyrody a sam zbiornik jest opisywany jako doskonałe miejsce do łowienia ryb.

Niestety, te opinie są już nieaktualne – jeziora nie ma, wyschło całkowicie.


Mieszkańcom tamtych rejonów nie przeszkadza to jednak – ich zdaniem mają wystarczające zaopatrzenie w wodę.

Biolodzy Niyazi Turkseven i Hasan Sarpten przestrzegli jedan przed samozadowoleniem Turków cypryjskich w sprawie zaopatrzenia w wodę po wyschnięciu zbiornika Kioneli.

Zbiornik, który od lat utrzymuje wodę w każdych warunkach i odżywia otaczające go naturalne życie, prawie całkowicie wysechł” – stwierdzili.

Wskazali, że prawdopodobną przyczyną wysychania zbiornika była zmiana klimatyczna, stwierdzając, że „nie jest to zaskoczeniem, jeśli dodamy opóźnione deszcze do ciągłego parowania, które ma miejsce, gdy w listopadzie jest jeszcze lato”.


Ponadto wezwali władze północy do „stworzenia racjonalnej polityki wodnej”, ponieważ zmiany klimatyczne prawdopodobnie spowodują susze na Cyprze.

Skrytykowali to, co uważają za samozadowolenie w kwestii zaopatrzenia w wodę północy.

„Zachwycamy się wodą pochodzącą z Turcji i ignorujemy lokalne problemy z zaopatrzeniem w wodę. Nie sądźmy jednak, że woda „ojczyzny” może być rozwiązaniem naszych problemów.”

Dodali, że jeśli w Turcji również wystąpią susze, podczas gdy północ nie zrobi nic, aby chronić swoje krajowe zaopatrzenie, północ nie będzie miała innego wyjścia, jak tylko ponieść ciężar dalszych niedoborów wody.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!