Wymienią 500 sygnalizacji świetlnych

Na 500. skrzyżowaniach zostanie zamontowany system inteligentnej sygnalizacji świetlnej

Ministerstwo uważa, że próbnie zamontowany system inteligentnej sygnalizacji świetlnej na rondzie w Limassol sprawdzi się także na 500. innych skrzyżowaniach na Cyprze. W pierwszej kolejności ma zostać zamontowany na 75. skrzyżowaniach w Nikozji oraz 50. w Limassol.

Jak wyjaśnił minister transportu Alexis Vafeades możliwa będzie koordynacja z poziomu centrum sterowania wraz z samoregulacją „inteligentnych” świateł – w zależności od ruchu na drogach.

Na podstawie projektu system zostanie wdrożony na 125 skrzyżowaniach w Nikozji (75) i Limassol (50). Później, w ciągu 2025 roku, na całym Cyprze będzie można podłączyć nawet 500 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. 

Budżet projektu wynosi 7,2 mln euro i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Polityki Spójności, Programu UE „THALEIA 2021-2027”. 

Działanie systemu opiera się na danych o ruchu drogowym, które będą zbierane z czujników rozmieszczonych w kluczowych punktach miejskiej sieci drogowej. System będzie przetwarzał te dane w czasie rzeczywistym i wydawał instrukcje dotyczące obsługi sygnalizacji świetlnej . 

Nowy system zarządzania zoptymalizuje regulację sygnalizacji świetlnej w czasie rzeczywistym, zmniejszając w ten sposób obecne niedogodności występujące na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.

System dostosowuje czas zielonego światła do ruchu na drogach tak aby zmniejszyć korki i zatory. Zadaniem systemu będzie takie uregulowanie skrzyżowań aby nie dochodziło do sytuacji gdy włączone jest zielone światło dla kierunku na którym nie ma żadnych pojazdów. System koordynuje także sąsiednie skrzyżowania z sygnalizacją w głównych korytarzach drogowych, aby zmniejszyć efekt „start-stop”, tworząc zielone fale przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji.

Dzięki odpowiedniej regulacji system daje pierwszeństwo autobusom i pojazdom uprzywilejowanym a także przekazuje informuje o awariach sygnalizacji świetlnej.

Bądźmy szczerzy, że pełne wykorzystanie systemu jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku jego zamontowania na wszystkich skrzyżowaniach.

Jak wskazują badania system ma jeden mankament – przejścia dla pieszych kierowane przez przechodniów, gdyż każde naciśnięcie przez nich guzika powoduje, że nie jest on w stanie normalnie funkcjonować.

SeoHost.pl

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!