fbpx
  • Limassol 22'C ☼
  • Nicosia 21'C ☼
  • Larnaca 25'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C ☁
  • Paphos 22'C ☼
  • Limassol 22'C ☼
  • Nicosia 21'C ☼
  • Larnaca 25'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C ☁
  • Paphos 22'C ☼

Wyhodowano w Troodos

Na półkach w sklepach pojawiają się produkty ze specjalnym oznaczeniem potwierdzającym pochodzenie żywności

Cypryjski Instytut (CyI) postawił sobie za cel promowanie lokalnych produktów Troodos, wprowadzając znak jakości „Mountain Agriculture Troodos”. Produkty dostępne obecnie w nowej sieci supermarketów Micropolis wyróżniają się wysoką jakością i są wytwarzane wyłącznie przez rolników Troodos.


Tak wygląda znak, który znajduje się tylko i wyłącznie na produktach wyhodowanych w cypryjskich górach


Znak jakości dla produktów Troodos jest pierwszym kompleksowym przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie systemu znakowania produktów rolnych na Cyprze.

Zdaniem twórców znaku koncepcja nie polega tylko na etykietowaniu, ale na próbie określenia kryteriów motywujących producentów do poprawy praktyk rolniczych na trzech poziomach: środowiskowym, odpowiedzialności biznesowej i bezpieczeństwa żywności.

Producenci, którzy zastosują szereg obowiązkowych i opcjonalnych kryteriów dotyczących trzech wyżej wymienionych tematów, są uprawnieni do używania znaku. Dodatkowo zastosowanie mają kryteria związane z położeniem geograficznym.

Nikos Tzionis, producent jabłek z Agros, powiedział, że etykieta nada nowe życie i tożsamość produktom Troodos, Lambros Achilleos, prezes związku spółdzielczego hodowców SEDIGEP, zaprosił wszystkie społeczności górskie do włączenia się w ten wysiłek.

Christos Zoumidis, naukowiec zajmujący się gospodarką wodną i zasobami naturalnymi oraz ekonomią w CyI, stwierdził, że pomysł narodził się trzy lata temu i rozwijał się w drodze konsultacji z producentami. Badania były współfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Republikę Cypryjską.

Savvas Maliotis, z firmy konsultingowej Filagrotiki zajmującej się oprogramowaniem dla agrobiznesu, powiedział, że wizją jest inicjatywa gwarantująca produkty wysokiej jakości, zarówno pod względem wizualnym, jak i smakowym, ale także gwarantująca metody produkcji, które są odpowiedzialne wobec pracowników, społeczeństwa, konsumenta.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:



error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty