fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 23'C 🌥
  • Nicosia 27'C 🌥
  • Larnaca 26'C 🌥
  • Ayia Napa 25'C 🌥
  • Paphos 23'C 🌥
  • Limassol 23'C 🌥
  • Nicosia 27'C 🌥
  • Larnaca 26'C 🌥
  • Ayia Napa 25'C 🌥
  • Paphos 23'C 🌥

Wybieracie się na urlop na Cypr Północny? Przeczytajcie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Wciąż nie jest wiadome, prawdopodobnie jest to jest kwestia jedynie zarobku, dlaczego biura turystyczne nie informują rzetelnie o Cyprze Północnym. Wielu z naszych czytelników skarży się, że wycieczki czy wczasy sprzedawane na północy są reklamowane po prostu jako wyjazd na Cypr, a nie do obszaru na którym nie można uzyskać pomocy polskiej czy nawet unijnej administracji rządowej. Po raz kolejny musimy podkreślić, że Ambasada RP w Nikozji nie ma możliwości aby interweniować w przypadku jakiegokolwiek problemu na Cyprze Północnym.

Z docierających do nas informacji wynika, że biura podróży nie tylko wciąż sprzedają pobyty na północy, ale nawet twierdzą, że pobyt jest tam możliwy.

Wyjaśnijmy stan na chwilę obecną: przekroczenie granicy z Cypru i Cypru Północnego jest możliwe, po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72. godziny przed wjazdem na terytorium TRNC. W chwili obecnej jest to możliwe na przejściu granicznym w Pergamos. Z przejścia granicznego mogą korzystać także turyści.


Niestety, także w chwili pisania tego tekstu nie ma możliwości, aby ktokolwiek za wyjątkiem obywateli i rezydentów Republiki Cypryjskiej a także wyjątków opisanych w przepisach, z Cypru Północnego dotarł na terytorium Cypru. Zasada ta dotyczy także turystów.

Jeżeli więc Wasze biuro podróży twierdzi, że na Cypr Północny można wjechać – ma rację. Niestety, jeżeli Cypr Północny, a właściwie administracja Tureckiej Republiki Cypru Północnego, nie przedstawi rzetelnych informacji na temat stanu epidemii na północy, Republika Cypryjska nie będzie wpuszczała na swoje terytorium nikogo.

Jedyną, w chwili obecnej, możliwością wydostania się dla turystów z Cypru Północnego jest skorzystanie z lotu z lotniska Ercan Havalimanı (Τύμβου) do Turcji i, po przesiadce, dalsza podróż do kraju docelowego. Przypominamy jednak, że na lotnisko Ercan nie latają żadne regularne linie lotnicze za wyjątkiem firm tureckich – podobnie jak cały kraj, lotnisko to nie jest uznawane przez żadne państwo na świecie za wyjątkiem Turcji.

fot. Muratsahan


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!