Wszystko co musisz wiedzieć o nowym systemie zdrowotnym

Wszystko co musisz wiedzieć o nowym systemie zdrowotnym

Teoretycznie oczywiście, na papierze wszystko wygląda super ciekawe tylko jak to będzie wyglądało w praktyce.

Jak już wcześniej pisaliśmy nową składkę już odczuliście w swoich portfelach. Jeśli jesteście pracownikami już Wam potrącono 1,70% wynagrodzenia – od 1. marca 2020 roku potrącenie będzie wyższe i wyniesie 2,65% (jak obliczyła to nasza czytelniczka Małgosia statystycznie jeśli dochód rodziny to €3000 miesięcznie to będziemy odprowadzać 159€/miesiąc. 12 miesięcy po 159€ daje nam 1908€ rocznie). Co dostaniemy w zamian?

  • Usługi opieki zdrowotnej przez lekarzy rodzinnych
  • Usługi opieki zdrowotnej przez lekarzy specjalistów
  • Produkty farmaceutyczne
  • Testy laboratoryjne
  • Usługi opieki szpitalnej
  • Usługi opieki zdrowotnej w przypadkach wypadków i nagłych wypadków
  • Usługi pogotowia
  • Usługi opieki zdrowotnej przez pielęgniarki, położne, psychologów klinicznych, dietetyków klinicznych, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i patologów mowy
  • Zapobiegawcze usługi stomatologiczne
  • Opieka paliatywna i rehabilitacja medyczna

Co ciekawe, jak twierdzą lekarze na przykład 35. latce, rocznie przysługują tylko 3 darmowe wizyty w gabinecie lekarskim, każda następna będzie kosztować 15€. To właśnie lekarz rodzinny będzie zarządzał naszym leczeniem – on skieruje nas ewentualnie do specjalisty (jeżeli oczywiście specjalista jest w systemie wizyta będzie płatna 6€ (z wyjątkiem radiologów, badań cytologicznych i patologicznych – te będą kosztować 10€), jeśli nie trzeba będzie za nią zapłacić normalną stawkę czyli 25€). Oto maksymalne liczby wizyt u lekarzy rodzinnych:

Wiek pacjentaMaksymalna liczba odwiedzin rocznie
0-110
1-38
3-57
6-104
11-183
18-404
41-506
51-658
> 6510

Za wszelkie testy laboratoryjne mamy płacić 1€. Oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy prywatne laboratorium, które należy do systemu. W innym przypadku analizy będziemy mogli wykonać jedynie w szpitalu po odstaniu swojego w kolejce.

Kolejnym problemem jest dostęp do leków – nie wszystkie apteki chcą przystępować do systemu. Na pewno w systemie będą apteki państwowe (czyli głównie te w szpitalach) – w nich zapłacimy za leki 1€ (dotychczas płaciliśmy 0,50€).

Odpłatne będą także wizyty u pielęgniarek i położnych – jednorazowa wizyta będzie kosztowała 6€, wizyta na oddziale ratunkowym to koszt 10€. 25€ będzie nas kosztowała wizyta u lekarza rodzinnego po 20:00 i w niedziele i święta – pomoc lekarską we wszystkie dni tygodnia w godzinach 19:00 – 23:00 oraz w dni wolne od 9:00 – 23:00 musi Wam udostępnić Wasz lekarz rodzinny (taką pomoc może zorganizować sam lub udostępnić dane jednej z klinik lekarskich gdzie taką pomoc uzyskacie).

Co ciekawe system zacznie działać tylko na “pół gwizdka”. Pełne wdrożenie GHS wraz z wprowadzeniem usług szpitalnych, oddziałów ratunkowych i pogotowia ratunkowego, usług pogotowia ratunkowego, usług pielęgniarek, położnych, pracowników służby zdrowia, opieki paliatywnej, rehabilitacji medycznej, profilaktycznej opieki stomatologicznej i wizyt domowych nastąpi dopiero za rok, czyli 1 czerwca 2020 roku.

Ogólne koszty opieki lekarskiej nie mogą wynieść więcej niż 150€ rocznie w przypadku osób dorosłych i 75€ dla emerytów, rencistów i dzieci do lat 12. Jeżeli w ciągu roku osiągniecie ta kwotę dalsza opieka medyczna będzie bezpłatna.

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań w sprawie nowego systemu możecie dzwonić na specjalny bezpłatny numer telefonu 17000.

Skomentuj