Wspólne interesy krokiem do pojednania. Halloumi jednoczy narody.

Ser halloumi może być kluczem do rozwiązania konfliktu cypryjskiego.

Komisja Europejska wyznaczyła już nawet datę głosowania w sprawie statusu Chronionej Nazwa Pochodzenia halloumi. Jak powiedziała rzeczniczka Miriam Garcia Ferrer, wraz z liderem Turków cypryjskich Ersinem Tatarem,  „porozumienie pomoże wzmocnić zaufanie przed nieformalnym szczytem pięciu stron”.

„Dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie zgłoszone zastrzeżenia i rozpoczniemy głosowanie w tej sprawie 26 marca”.„Propozycja dotycząca chronionej nazwy pochodzenia będzie obejmować równoległą decyzję, która pozwoli producentom serów halloumi i hellim przekraczać zieloną linię, pod warunkiem, że wyprodukują go w pełnej zgodności z unijnymi normami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa”.

Decyzja przejdzie następnie przez Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (Komitet PAFW), określający warunki handlu halloumi i hellim między społecznościami Greków i Turków cypryjskich za pośrednictwem zielonej linii. Otworzy to również możliwość wywozu sera produkowanego na północy do Europy, przechodząc przez obszary kontrolowane przez rząd.


Sprawa halloumi znajduje się w porządku obrad od 2015 r., a Komisja może teraz przedstawić swoje propozycję.


Tatar był pozytywnie nastawiony do tych wydarzeń, nazywając ustanowienie statusu ChNP dla halloumi i hellim krokiem w kierunku budowania zaufania między obiema stronami przed nieformalnym posiedzeniem pięciu stron w Genewie pod koniec kwietnia.

Powiedział jednak również, że zaangażowanie Republiki Cypryjskiej w procedury gospodarcze na północy byłoby nie do przyjęcia.

„Chcemy również sprzedawać do UE halloumi i inne produkty mleczne, ale nigdy nie pozwolimy Grekom cypryjskim na posiadanie jakiejkolwiek jurysdykcji w tej sprawie” – powiedział po spotkaniu z szefem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem.

Dodał, że północ w żadnym wypadku nie będzie opowiadać się za perspektywą, że są dwie władze, ale jeden przywódca.

Zatem po rozwiązania pokojowego, choć malutkimi kroczkami, może być tym razem coraz bliżej. 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading