fbpx

Wpływają zasiłki – niektórzy dostali 23€!

Ministerstwo zdrowia potwierdziło w środę 20 nowych przypadków koronawirusa, co daje w sumie 715 przypadków.
Nowe przypadki obejmują trzy z 20 000 planowanych testów przeprowadzanych na ludziach pracujących i mających kontakt z opinią publiczną, osiem poprzez śledzenie kontaktów, dwie osoby, które zostały przetestowane w ramach prywatnej inicjatywy i siedem, które przybyły w poniedziałek z Londynu. Byli w tym samym locie, co jeszcze jedna osoba, która znalazła się wśród osób, które we wtorek odnotowały pozytywny wynik testu.

Otrzymujemy od naszych czytelników informacje, że pierwsze pieniądze już wpływają na rachunki bankowe – pieniądze otrzymali między innymi posiadacze rachunków bankowych w Hellenic Banku. Na chwilę obecną pieniądze na konta w innych bankach jeszcze nie dotarły, ale wciąż spodziewać się ich powinniście dzisiaj.

Zastanawiająca jest jednak w jaki sposób zasiłki są wypłacane. Wszystko wskazuje na to, że część osób dostało pieniądze za cały okres od 16 marca do 12 kwietnia czyli 60% wynagrodzenia brutto, ale maksymalnie 1170€.

Dostałem pieniądze za cały miesiąc od 15 marca kiedy wstrzymano pracę w hotelu do 15 kwietnia. Normalnie zarabiam około 950€ a dostałem 720€ przelewu – powiedział nam jeden z czytelników

Skontaktowała się z nami czytelniczka z Larnaki, która otrzymała, jako specjalny zasiłek chorobowy, kwotę 120€.

Jak mam żyć za te pieniądze? Mam małe dziecko na utrzymaniu a mój mąż miał wypadek w pracy dwa miesiące temu i nie dostaliśmy jeszcze ani grosza.

Podobne pieniądze dostała na przestojowym czytelniczka z Limassol:

Początkowo myślałam, że wpłynęła na konto moja “14” z hotelu. Jednak gdy chwilę później dostałam kolejnego SMS’a z podobną kwotą sprawdziłam w systemie internetowym i okazało się, że wpłynął zasiłek z koronawirusowy. Jestem w szoku!


Podobne sygnały otrzymujemy od wielu mieszkańców Cypru.

Jednym z rekordzistów jest jednak mężczyzna, który otrzymał na konto 23,65€. Jako dowód przedstawił wyciąg z konta bankowego. Trudno to w jakikolwiek sposób wytłumaczyć.

Osoby, które znają się na sposobie wyliczania otrzymanych przez Was kwot twierdzą, że wszystko jest uzależnione od wysokości składek odprowadzonych przez pracodawcę za styczeń 2020. Jeżeli pracodawca nie wykazał pełnego etatu lub odprowadził w sposób niewłaściwy składki, podstawa zasiłku została wyliczona na podstawie błędnie podanych kwot. Jeżeli natomiast nie byliście zatrudnieni w styczniu 2020 wysokość zasiłku jest wyliczana na podstawie średniej składek z 2018 roku.

Błędnie wypłacone zasiłki mogły zostać spowodowane także z powodu pomyłek w dokumentach przekazanych przez pracodawców – skontaktujcie się ze swoimi pracodawcami i spróbujcie wyjaśnić sprawę.

Z naszego punktu widzenia, gdyby wszyscy dostali podobne kwoty zasiłków pewne byłoby to, że rząd po prostu nie dotrzymał słowa. Skoro jednak część pracowników dostała “normalne” zasiłki błędy zostały popełnione przez pracodawców – albo nie zapłacili pełnych składek na Social Insurance bądź błędnie wypełnili dokumenty.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!