Wolne miasto Warosza?

Zdaniem syna zmarłego przywódcy Turków cypryjskich Raufa Denktasza, Serdara Denktasza, Warosza powinna stać się obszarem wolnym dla obydwu stron

Warosza „powinna zostać przekształcona w strefę wolnego handlu” i „wspólną przestrzeń życiową” zarówno dla Greków cypryjskich, jak i Turków cypryjskich – powiedział syn zmarłego przywódcy Turków cypryjskich Raufa Denktasza, Serdar Denktasz.

W wypowiedzi dla kanału telewizyjnego Kanal Sim stwierdził, że strefa buforowa powinna zostać poszerzona tak, aby obejmowała w całości odgrodzony obszar Varosha, a po odbudowie powinna stać się obszarem, z którym obie strony wyspy będą mogły swobodnie handlować i w którym będą mogli żyć ludzie z obu społeczności cypryjskich.

O wiele zdrowszym i znacznie trwalszym rozwiązaniem jest skupienie się na podejściu, w którym możliwy jest rozwój współpracy i prowadzenie wspólnych działań gospodarczych, a nie na podejściu politycznym i uznaniu
Jeśli te możliwości gospodarcze i społeczne zostaną przedstawione ludziom po obu stronach, a ludzie zaczną rozwijać firmy w strefie buforowej, tworzyć tam partnerstwa i dzielić przestrzeń społeczną, pojawią się rozwiązania polityczne” – dodał.

Zapytany, czy strona Greków cypryjskich zaakceptowałaby taką propozycję, odpowiedział, że „to jest ich decyzja”.

Dodał: „Nie powinniśmy działać, zastanawiając się, czy powinni to zaakceptować. Przy pierwszym otwarciu przejść granicznych zrobiliśmy jednostronny krok i przyniosło to pozytywne rezultaty . Później otwarto inne przejścia graniczne i teraz ludzie z obu stron robią zakupy po drugiej stronie i wszystko przebiega sprawnie.”

Czyli jego zdaniem powinno powstać coś na kształt „Wolnego Miasta Gdańsk”.

Z historii wiemy jak takie pomysły się kończą…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading