Po naszym tekście o wodzie na Cyprze, zarzucono nam, że zamiast poinformować o stanie cypryjskiej wody postanowiliśmy zareklamować pewien rodzaj filtrów (cały tekst znajdziecie tutaj). Nie zrobiliśmy tego umyślnie. Podpowiadaliśmy jedynie w jaki sposób możliwie najtaniej wyeliminować zagrożenia związane z piciem wody z kranu. Oto do jakich danych udało nam się dotrzeć dotyczących cypryjskiej wody w kranie. Jak informują na swoich stronach stacje uzdatniania wody jest do niej dodawany chlor.
Cypryjska Organizacja Turystyczna twierdzi na swojej stronie, że:
Na Cyprze picie wody jest bezpieczne. Zanieczyszczenie wody jest znikome i w każdym domu znajduje się bieżąca, świeża woda pitna. Bezpiecznie wodę można pić także w hotelach, restauracjach, obiektach publicznych etc.
I to jest prawda. Woda na Cyprze nie jest zanieczyszczona, jest jedynie twarda. Spełnia jednak wszystkie normy europejskie. Trudno nam wyrokować gdzie ta woda jest badana przez służby sanitarne, ale w docelowym miejscu, czyli w kranie, woda jest bardzo twarda. Nie wykonaliśmy specjalistycznych badań – skupiliśmy się na badaniu podstawowym przy użyciu odczynników służących akwarystom. Po zbadaniu okazało się, że zawiera bardzo duże ilości wapnia, żelaza i magnezu. Prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy jest system wodociągów cypryjskich, który jest stary i wymaga remontów. To przez niego właśnie tworzy się tak zwany osad wapienny. Osad składa się głównie z wapnia i magnezu – dwóch minerałów posiadających zasadniczo zdrowy wpływ na człowieka. Jednakże to, co jest korzystne dla organizmów żywych szybko staje się problemem, jako osad wapienny w instalacji wodnej, w maszynach i na powierzchniach wokół domu. Tak zwana twarda woda zawiera wysokie stężenie wapnia: im więcej wapnia w wodzie tym twardsza woda i więcej problemów.
Co powoduje twarda woda? Zobaczcie na zdjęciu obok. Jeśli któryś z tych objawów występuje w Waszym domu – nawet bez badania wiadome jest to, że macie twardą wodę. Wysoką twardość wody możemy także zaobserwować także na ścianie szklanki po wypiciu kawy lub herbaty. Uwidacznia się ona w postaci mało estetycznego osadu.
Niestety, twarda woda nie jest zdrowa – stanowi jedną z przyczyn kamicy nerkowej. Najbardziej narażone są niemowlęta, dzieci oraz osoby z predyspozycjami do kamieni układu moczowego. Osoby z tej grupy nie powinny pić wody wysoko ani średnio zmineralizowanej. Kamica nerkowa jest schorzeniem stosunkowo częstym i występuje w wielu miastach. Wiąże się to z wyjątkowo twardą, czyli mocno zmineralizowaną, wodą wodociągową. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z faktu obecności kamieni / piasku w nerkach, aż do momentu wystąpienia kolki nerkowej.
Zostaw swój komentarz: