Wirtualny spacer po zapomnianym lotnisku

Ten samolot wylądował jako ostatni na lotnisku w Nikozji…

Lot CY317, Trident 1E, 5B-DAE, był ostatnim lotem, który wylądował w Nikozji lecąc z Londynu przez Rzym. Dowódcą samolotu był kapitan Adamos Marneros. 

Cyprus Airways lot numer 317 to regularne połączenie między Londynem Heathrow a międzynarodowym lotniskiem w Nikozji przez Rzym. 

Dowódcą ostatniego lotu CY317 był kapitan Adamos Marneros. Ze względów bezpieczeństwa skontaktował się z centrum zarządzania Cyprus Airways w Nikozji, aby poprosić o anulowanie lotu. Poinstruowano go jednak, aby działał zgodnie z planem. CY317 wystartował z londyńskiego lotniska Heathrow 19 lipca 1974 r.

Po przybyciu do Rzymu kpt. Marneros ponownie wystąpił z prośbą o anulowanie lotu. Kiedy po raz kolejny odmówiono, postanowił doładować zapas paliwa, aby wrócić do Rzymu na wypadek, gdyby lądowanie w Nikozji nie było możliwe. 

W czasie przelotu nad Morzem Egejskim, a później nad Cyprem, kapitan Marneros był świadkiem trwających operacji wojskowych. Skontaktował się z kontrolerem w Nikozji, aby poprosić o jeszcze jedno zezwolenie na przekierowanie z powrotem do Rzymu. Mimo to kazano mu wylądować w Nikozji. CY317 wylądował o 03.55 czasu lokalnego.

Samolot został zniszczony w wyniku silnego ostrzału.


Jeżeli jesteście ciekawi jak teraz wygląda lotnisko w Nikozji, koniecznie wybierzcie się na wirtualną wycieczkę dostępną na stronie https://nic-project.com/


Międzynarodowy port lotniczy w Nikozji (IATA: NIC, ICAO: LCNC) rozpoczął służbę jako Royal Air Force Station i był intensywnie użytkowany podczas II wojny światowej.
Wraz ze wzrostem liczby turystów przylatujących na lotnisko w Nikozji, w czerwcu 1974 r. ogłoszono plany ponownej rozbudowy terminalu. 

Podczas wydarzeń z 1974 roku ówczesny dowódca sił, generał Prem Chand z Indii, nakazał UNFICYP przejęcie lotniska, ogłaszając je obszarem chronionym przez ONZ (UNPA).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading