Sprawa Mitsero, ktòra zakończyła się wyrokiem 7. dożywoci zwròciła uwagę opinii publicznej na możliwe zaniedbania a Biuro Prokuratora Generalnego Cypru, od 2019 roku prowadziło śledztwo w tej sprawie.
W ubiegły poniedziałek poinformowano o wycofaniu zarzutów przeciwko 15 policjantom podejrzanym o rasizm i zaniedbania w związku z zaginięciem siedmiu cudzoziemek – pięciu kobiet i dwojga dzieci, które padły ofiarą seryjnego mordercy. Prokuratorzy nie byli w stanie udowodnić „ponad wszelką wątpliwość”, że funkcjonariusze ci dopuścili się przestępczego zaniedbania. Stwierdzono, że brak powiązania sprawy zaginionych osób ze sprawą o morderstwo nie jest równoznaczny z „umyślnym zaniedbaniem obowiązków”.
Przypomnijmy tę sprawę.
Krewni i przyjaciele ofiar zgłaszali policji zaginięcia, jednak spotkali się z obojętnością policji.
W rezultacie, kiedy w roku 2019, przypadkowo odkryto zwłoki kobiety ukryte w nieczynnej kopalni w dystykcie Nikozja, i kiedy ustalono tożsamość ofiary, okazało się że policja, choć informowana o zaginięciu kobiety, nie podjęła żadnych krokòw w celu poszukiwań.
Śledztwo w sprawie doprowadziło do sprawcy siedmiu morderstw. Był nim Nikos Metaxas, oficer cypryjskiej armii, urodzony w 1984 roku.
Kobiety poznawał na randkowym portalu Badoo. Podobno Metaxas podczas zatrzymania pròbował na oczach policji połknąć kartę sim ze swojego telefonu.
Po aresztowaniu, gdy sprawa wyszła na jaw, wiele innych kobiet zgłosiło się na policję z oskarżeniami o gwałty i manipulacje. Metaxas, pseudonim Orestis, został skazany na karę siedmiu dożywoci. Na miejscu, i w pobliskim jeziorze, znaleziono jeszcze 6 zwłok. Trzy z nich byłe ukryte w walizkach, które z powodu suszy ujrzały światło dzienne. Orestis swoich morderstw dokonał między wrześniem 2016 a sierpniem 2018 roku.
Od roku 2000 do 2019 zamordowano 37 kobiet. Pomimo pròb, Metaxas nigdy nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że z jego rąk mogło paść więcej ofiar.
Oskarżenie o domniemane „niewypełnienie obowiązków służbowych” przeciwko 15 policjantom Prokuratura wniosła w maju ubiegłego roku.
Dochodzenie „ujawniło problemy systemowe w policji, które mogą mieć związek z jej organizacją, szkoleniem, jak również z rasizmem niektórych jej członków”. Sprawę przekazano policji w celu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. W niezależnym śledztwie zbadano, w jaki sposób policja potraktowała doniesienia o zaginionych cudzoziemkach, których ciała odnaleziono później w dwóch jeziorach, polu i szybie kopalni. Śledztwo to wykazało, że policja dopuściła się zaniedbań, nie traktując poważnie doniesień o zaginionych kobietach i dzieciach.
Minister sprawiedliwości i szef policji Cypru zostali zmuszeni do dymisji po ujawnieniu sprawy, która wyszła na jaw dopiero w kwietniu 2019 r., gdy turysta robiący zdjęcia w szybie kopalni na południowy zachód od Nikozji natknął się na pierwsze ciało.
Zostaw swój komentarz: