fbpx

Wiemy jak będą wyglądać nowe e-dowody osobiste!

[dropcap]P[/dropcap]olskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, w którym określa wzór nowych dowodów osobistych – poinformował portal TVN24BIS.

Nowe dowody osobiste, tak zwane e-dowody, mają być wydawane w Polsce od marca 2019 roku. Zmienił się trochę wygląd – zdaniem MSWiA było to konieczne ze względu na dostosowanie ich wzoru do wymagań unijnych. Oprócz podstawowych informacji w e-dowodach będzie umieszczona także warstwa elektroniczna dzięki której będzie możliwe odczytanie danych przez czytniki elektroniczne. Awers nowego dowodu to imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo, numer dowodu osobistego. Na drugiej stronie natomiast będzie numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców, data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu. Jak zapewne zauważyliście nie ma w nowych dowodach już adresu zamieszkania.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku. MSWiA przypomina jednak, że nie trzeba wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów, ponieważ zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych. Przypominamy również, że dowód osobisty można wyrobić w dowolnej gminie w Polsce i nie ma możliwości jego wyrobienia poza Polską na przykład w konsulacie.




Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie: