Dlaczego na Cyprze obchodzimy Wielkanoc w inne dni niż w Polsce?

To pytanie pojawia się każdego roku – postanowiliśmy w końcu uzyskać na nie odpowiedź.

Wspólnie z Panem Ambasadorem Markiem Szczepanowskim przygotowujemy cykl rozmów z osobami, które od lat mieszkają na Cyprze i mogą odpowiedzieć nam na najbardziej nurtujące nas pytania a także opowiedzieć o swoje cypryjskie, wyjątkowe historie.

Jedno z nich powtarza się każdego roku przed Wielkanocą: dlaczego nie obchodzimy na Cyprze świąt Wielkiej Nocy w tym samym terminie co w Polsce.

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Pani Urszula Savvopoulou – szefowa Stowarzyszenia Kulturalnego Polaków na Cyprze MALWA.

W naszym filmie szczegółowo wyjaśnia dlaczego Wielkanoc jest obchodzona na Cyprze wspólnie z lokalnym kościołem.

Co ważne, jest to zaledwie fragment przeprowadzonej przez nas rozmowy – w kolejnych częściach, które właśnie przygotowujemy, opowie nam swoją niesamowitą historię. Możecie wierzyć nam na słowo, że jest niesamowita.


Jak wspomniała Pani Urszula, specjalnie dla osób które obchodzą Wielkanoc w „polskim” terminie, a dokładnie Polaków, dzięki staraniom polskiej diaspory katolickiej na Cyprze w najbliższy weekend zostaną poświęcone pokarmy.

W sobotę, o godzinie 14:30 odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów w Kościele Świętej Katarzyny w Limassol, natomiast w niedzielę, podczas polskiej Mszy Świętej o godzinie 11:00 podobna uroczystość odbędzie się w Kościele Agia Kyriaki Chrysopolitissa (Parafia Św. Pawła) w Pafos.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading