Wielka operacja wymiany liczników

EAC wymieni ponad 400000 starych liczników energii na te najnowocześniejsze

Długo oczekiwana instalacja inteligentnych liczników potrwa co najmniej dwa i pół roku a faktyczne instalacje rozpoczną się dopiero w czerwcu 2024 r – powiedziała rzeczniczka Christina Papadopoulou państwowemu nadawcy CyBC.

EAC będzie wymieniał stare liczniki w tempie 160000 rocznie i w tym celu zatrudnił dodatkowy personel do wykonania zadania. Z 600000 liczników monitorowanych przez EAC 400000 zostanie zastąpionych inteligentnymi licznikami.

Rzeczniczka powiedziała, że ​​niektóre kategorie konsumentów zachowają swoje tradycyjne liczniki, ponieważ ich wymiana nie przyniesie dodatkowego zysku EAC, a niektórzy klienci, na przykład osoby starsze, nie będą mogły skutecznie obsłużyć inteligentnej instalacji.

Unijne wytyczne zalecają wymianę na inteligentne liczniki do poziomu 80%. – powiedziała rzeczniczka.


Inteligentny licznik energii elektrycznej to elektroniczny licznik zużycia energii elektrycznej, który jest wyposażony w różne dodatkowe funkcje – przede wszystkim pozwala dwustronnie komunikować się z dostawcą prądu lub użytkownikiem (tak zwany odczyt zdalny) i analizować zużycie energii.


Papadopoulou zapewniła, że całkowity koszt wymiany zostanie poniesiony przez EAC, a konsumenci, którzy pozostaną ze starymi licznikami, nie będą ponosili żadnych dodatkowych kosztów

Na wymianę przeznaczono łącznie 50 mln euro, z czego 35 mln euro pochodzi z unijnego planu odbudowy i zwiększania odporności.

System współpracuje z aplikacją, która pozwoli na zautomatyzowane zdalne odczyty i natychmiastowy dostęp do danych o zużyciu energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe, które można wykorzystać do modyfikowania zużycia energii – wyjaśniła Papadopoulou.

Co ciekawe, inteligentne liczniki pozwalają także na wprowadzenie, znanej już w wielu krajach Europy w tym w Polsce, opcji pre-paid za prąd czyli „ile zapłacisz – tyle zużywasz”.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading