fbpx

Wielka Brytania nie zezwoli na loty na Ercan

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że nie planuje zezwolić na bezpośrednie loty między Wielką Brytanią a północną częścią Cypru po tym, jak na stronie internetowej parlamentu wystosowano petycję wzywającą do takiego posunięcia. Zdaniem wnioskujących w związku Brexit’em przestanie obowiązywać europejski zakaz na loty.

Petycja złożona na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu ma jak dotąd około 12660 podpisów. Zgodnie z procedurą, w przypadku zebrania 100 000 podpisów, petycja internetowa zostanie poddana debacie w parlamencie.

Twórca petycji, wzywając do zezwolenia na bezpośrednie loty z Wielkiej Brytanii na północ Cypru, twierdzi, że Wielka Brytania ma około 300 000 mieszkańców pochodzenia tureckiego.

Loty bezpośrednie powinny zapewnić swobodny przepływ podróży i ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym i wrażliwym. W zamian zaoferuj obywatelom brytyjskim wolny wybór podróży – czytamy w petycji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w odpowiedzi, że rząd Wielkiej Brytanii nie planuje zezwalać na bezpośrednie loty między Wielką Brytanią a północną częścią Cypru.

W zgodzie z resztą społeczności międzynarodowej Wielka Brytania nie uznaje samozwańczej„ Tureckiej Republiki Cypru Północnego ”za niepodległe państwo” . Rząd Wielkiej Brytanii uznaje Republikę Cypryjską za suwerenny organ wyspy iw rezultacie nie może negocjować umowy o komunikacji lotniczej z administracją na północy Cypru napisano w odpowiedzi do petycji

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł w 2009 r. w sprawie Kibris Türk Hava Yollari przeciwko sekretarzowi stanu ds. transportu, że zezwolenie na bezpośrednie loty na lotnisko Ercan na północy Cypru naruszyłoby międzynarodowe zobowiązania prawne Wielkiej Brytanii. „Wynika to z faktu, że nie przestrzegałby praw Republiki Cypryjskiej wynikających z Konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 1944 r., w tym wyboru portów lotniczych, które mają zostać wyznaczone jako lotniska celne”. Orzeczenie to zostało zatwierdzone przez Sąd Apelacyjny w 2010 roku. Republika Cypryjska nie wyznaczyła żadnego portu lotniczego w północnej części Cypru Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO); w związku z tym żadne lotniska w tej części Cypru nie zostały wymienione przez ICAO jako otwarte dla ruchu międzynarodowego.

Społeczność Turków cypryjskich od lat lobbuje, aby uzyskać bezpośrednie loty na północ z Wielkiej Brytanii. Jakieś dwa lata temu brytyjski poseł konserwatywny Iain Duncan złożył wniosek do brytyjskiego parlamentu o zebranie podpisów dla bezpośrednich lotów na północ.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!