Widzieliście już flamingi na cypryjskim urlopie? (film)

Każdego roku flamingi wybierają Cypr na swój zimowy urlop. Pojawiają się w okresie od listopada do marca. Można je zobaczyć na przykład w Larnace nad Słonym Jeziorem, w Limassol, w angielskiej bazie Akrotiri czy w Oroklini.

Flaming różowy (Phoenicopterus roseus), bo to o nim mowa, jest gatunkiem wędrownym. Różowe upierzenie flamingów nie jest wcale darem od natury. Flaming różowy jest tak naprawdę biały, a jego specyficzne upierzenie jest wynikiem pożywienia bogatego w czerwony barwnik – astaksantynę. Astaksantyna jest czerwonym barwnikiem wytwarzanym przez kilka rodzajów alg oraz plankton.

Czy wiecie że w okresie godów czerwone zabarwienie piór jest najintensywniejsze? Barwy pełnią rolę sygnału w trakcie grupowych zachowań tokowych, zwierzęta stawiają swoje długie kroki, przechodząc obok siebie i prezentując swoje różowe pióra…. W marcu lub kwietniu składają jaja, by potem wysiadywać je około miesiąca. Ich pożywieniem są krewetki i inne skorupiaki lub bezkręgowce.

Jeśli jesteście w okolicy Larnaki w zimowym sezonie, proponuję wypożyczenie rowerów i zwiedzenie również okolic Słonego Jeziora. Ja moją wycieczkę rowerową rozpoczynam od pięknego Akweduktu Kamares, ścieżka rowerowa ciągnie się około 3 km. Kolejną atrakcją jest meczet Hala Sultan Tekke, jedno z trzech najważniejszych świętych miejsc dla Muzułmanów. Do meczetu mam do pokonania kolejne 3 km.
Widok jest zjawiskowy. Słone Jezioro ze zdobiącymi je flamingami, a w tle widok na górę Stawrowuni czyli Górę Świętego Krzyża.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!