Wesołego Alleluja!

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne, czyli mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jego data jest ruchoma, gdyż w kościele katolickim obchodzi się je w niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni księżyca.

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, gdzie symboliczne obrzędy religijne i tradycje ludowe upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat i pozwalają nam świętować zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.
Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu, w którym wierni przez 40 dni nakładają na siebie różne pokuty i wstrzemięźliwości.


Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy naszym czytelnikom, aby ten wyjątkowy czas był pełen wiary, nadziei i miłości, a spotkania w gronie najbliższych upływały w zdrowiu , w miłym i wiosennym nastroju


Wielkanoc to długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości, a przede wszystkim radości ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Kolorowa Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, nocne czuwanie, tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, msza rezurekcyjna w Wielką Niedzielę to tylko niektóre z doniosłych uroczystości liturgii Wielkiego Tygodnia. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rodziny zazwyczaj zasiadają do uroczystych posiłków, w których nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. Z najważniejszych, stałych pozycji wielkanocnego menu warto wymienić żurek, jaja na twardo, białą kiełbasę, jarzynową sałatkę polską i inne przeróżne wiktuały w zależności od regionu i domowej tradycji. Ze słodkości gospodynie przygotowują lukrowane baranki, pieką babki, mazurki i skubańce. Nie może też zabraknąć tradycji ludowych: dekorowanie domu w wiosenno-rezurekcyjne ozdoby (palemki, bazie, kwiaty, stroiki i kartki wielkanocne) malowanie jaj, wykonywanie pisanek, stukanie się nimi przy stole, szukanie ich w ogrodzie, czy Zajączek – zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami, który z pewnością najbardziej przypada do gustu dzieciom.

Poniedziałek Wielkanocny, czyli Lany Poniedziałek inaczej zwany śmigusem-dyngusem to wesoła tradycja oblewania się wodą. W miastach zazwyczaj ograniczamy się do wojny na jajka i pistolety wodne, ale na wsiach trwają istne batalie na wiadra i cebry, a do dziś panuje przekonanie, że w ten sposób chłopcy okazują dziewczynom sympatię i zainteresowanie.

Na Cyprze Wielkanoc jest również świętem ruchomym i czasem przypada w tym samym terminie co katolicka, a czasem, jak w tym roku, miesiąc później, czyli 2 maja.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading