[spu popup=”18090″][/spu]Okazuje się, że Cypr jest jednym z nielicznych krajów w których brakuje specjalistycznego sprzętu
Na własnej skórze przekonał się o tym pewien pacjent z Larnaki. Lekarz dyżurny poprosił służby pogotowia o przewiezienie chorobliwie otyłego pacjenta do Nikozji w celu zbadania go przez lekarza intensywnej terapii. Służby państwowe odmówiły wykonania zadania. Zaproponowano przywiezienie lekarza do pacjenta.
Okazuje się bowiem, że na Cyprze możliwy jest transport osób chorych ważących maksymalnie 181,20 kg. Na wyspie nie ma karetek pogotowia przystosowanych do przewożenia osób ciężkich ani w sektorze publicznym ani w sektorze prywatnym. Przewiezienie ciężkiego pacjenta zwykłą karetką jest nie możliwe ze względu na ograniczenia sprzętowe.
Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że na świecie tylko nieliczne kraje posiadają specjalistyczne karetki. Jego zdaniem tego typu karetek nie ma „w większości krajów za granicą – na przykład Grecja i Włochy nie mają takiej karetki, Anglia ma tylko dwie, a Stany Zjednoczone i Australię tylko cztery”. Ministerstwo zapomniało jednak dodać, że w tych krajach tego typu specjalistycznym transportem zajmują się inne służby medyczne (na przykład w USA jest to straż pożarna).
Takie karetki są na wyposażeniu wielu krajów europejskich od wielu lat, zazwyczaj jest ich kilkanaście w jednym regionie. Przykładowo w Polsce każde województwo posiada przynajmniej jeden tego typu pojazd przystosowany do transportu dla osób bardzo otyłych ważących do 300 kg.
Zostaw swój komentarz: