fbpx

Warto ryzykować?

Pod naszym tekstem o obniżce cen biletów pojawiły się komentarze dotyczące prawdopodobieństwa anulowania lotów przez Ryanair.  Czy warto ryzykować?

Naszym zdaniem tak.

Ostatnia decyzja Civil Aviation Authority, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego pokazała, że Ryanair nie może liczyć na inne traktowanie niż tradycyjne linie lotnicze. Po serii anulowań lotów okazało się, że przewoźnik próbował “ominąć” przepisy lotnicze. Pasażerom, którzy mieli lecieć tymi lotami, zaoferowano zwrot kosztów biletu oraz vouchery w wysokości 40€ za każdy odcinek lotu – wszystkie oczywiście do wykorzystania na kolejne bilety Ryanaira. Irlandzka linia zmieniła zdanie i poinformowała w piątek, że zapłaci za wszystkie utracone rezerwacje w hotelach pasażerom, a także zwróci pieniądze za inne wydatki, które pasażerowie musieli ponieść z tytułu anulowania lotów – aby uzyskać zwrot kosztów, należy przedstawić oryginalne rachunki.

Civil Aviation Authority wymógł na Ryanairze obietnicę, że pasażerowie, którzy zgodzili się już na zwrot pieniędzy za bilet, będą mogli zmienić zdanie i zgłosić się do irlandzkiej linii o znalezienie alternatywnego transportu!

W związku z tym, jeśli posiadacie już bilety na loty, które zostały odwołane – nie macie się czym martwić. Zgodnie z przepisami unijnymi należy Wam się odszkodowanie oraz zapewnienie alternatywnego połączenia. Dotyczy to także lotów na trasach krajowych, które do niedawna były dostępne w systemach sprzedaży. Przypominamy najważniejsze dokumenty potrzebne do złożenia reklamacji:

  • Formularz wniosku o odszkodowanie: kliknij => tutaj
  • Formularz wniosku o zwrot wydatków: kliknij => tutaj
  • Formularz wniosku o zwrot kosztów biletu: kliknij => tutaj
  • Prawa pasażera: kliknij => tutaj
  • Formularz skargi do ULC => tutaj

Przewoźnik zapewnia, że więcej lotów nie odwoła, ale podobnie twierdził w przypadku lotów wykonywanych z Cypru – twierdził, że żadne połączenie nie zostanie odwołane. Po czym kilka dni później zawiesił loty z Pafos do Chania.

Można więc śmiało rezerwować loty. W przypadku ich anulowania przewoźnik nie tylko zwróci Wam poniesione koszty, ale także wypłaci odszkodowanie.

Wszyscy pasażerowie lotów odwołanych przez linię lotniczą Ryanair mogą zapytać o przysługujące im prawa pod dodatkowym numerem telefonu na infolinii Urzędu Lotnictwa Cywilnego (czynny w godzinach 8:15-16:15):
+48 22 520 72 00
Wybierając na infolinii cyfrę 0 można połączyć się z ekspertami urzędu, którzy poinformują o obowiązkach przewoźnika w przypadku odwołanego lotu oraz o prawach przysługujących pasażerom. Przypomną oni krok po kroku procedurę reklamacyjną i odpowiedzą na wszelkie pytania związane z prawami pasażera w przypadkach odwołania, opóźnienia lotu lub odmowy przyjęcia na pokład. Te bowiem sytuacje są uregulowane przepisami unijnymi, których przestrzeganiem zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pytania można również wysyłać drogą elektroniczną na adres:


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!