Warszawa bez lotów na Cypr?

Wszystko wskazuje na to, że od niedzieli nie będą latały z żadnego warszawskiego lotniska samoloty na Cypr.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że od niedzieli z żadnego warszawskiego lotniska, tj. Okęcia oraz Modlina, nie będą realizowane żadne połączenia z oraz na Cypr. Związane jest to bezpośrednio z brakiem kontrolerów w warszawskiej przestrzeni powietrznej.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w celu zapewnienia największej możliwej dostępności usług regularnego przewozu lotniczego w TMA Warszawa pierwszeństwo mają operacje lotnicze na kierunkach: Londyn Heathrow, Londyn – Luton, Londyn – Stansted, Frankfurt, Nowy Jork, Chicago, Paryż, Bruksela, Stambuł, Rzym, Amsterdam, Toronto, Dubaj, Incheon, Monachium, Rzeszów, Wiedeń, Tel Awiw, Oslo, Zurich, Dublin, Kopenhaga, Budapeszt, Wilno, Praga, Bukareszt, Düsseldorf, Barcelona, Lizbona, Tbilisi, Berlin oraz Szczecin-Goleniów.


Negocjacje z kontrolerami lotów trwają – mamy nadzieję, że nie dojdzie do faktycznego wstrzymania lotów z Warszawy do Larnaki oraz Pafos.


W najlepszej sytuacji są osoby, które lecą na wakacje lotami czarterowymi. Linie lotnicze zapowiedziały, że będą realizowały wszystkie loty jednak starty i lądowania odbędą się z innych lotnisk. Nieoficjalnie mówi się, że skorzystają one z lotnisk w Poznaniu, Katowicach oraz Łodzi.

A co jeżeli macie bilet na lot Ryanair lub WizzAir? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przewoźnicy zaproponują Wam wylot z innego miasta. Oczywiście w miarę dostępności miejsc. Przypomnijmy, że tygodniowo realizowane są 24 połączenia z Polską więc będzie istniała możliwość, że znajdzie się dla Was miejsce w innym samolocie. Prawdopodobnie będziecie mieli także możliwość wystąpienia o zwrot pieniędzy za bilet – to nie jest jednak do końca pewne czy linia się na to zgodzi. Z cała pewnością nie będziecie mieli jednak prawa do odszkodowania za anulowane wakacje:

Z rozporządzenia unijnego wynika, że przewoźnik ma obowiązek zwrotu za bilet w przypadku odwołania lotu, ale już przewoźnik nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania dlatego, że te okoliczności, o których mowa, czyli brak obsady na stanowiskach kontrolera lotu nie są okolicznością, jaką przewoźnik mógł przewidzieć. O odszkodowaniach większych aniżeli zwrot kosztów za bilet mowy być nie może. Następnie mamy sytuacje rezerwacji hoteli, rezerwacji urlopów, planów wakacyjnych z rodzinami. Tutaj szkody są gigantyczne i trudno je oszacować materialni – powiedziała na antenie TVN24 adwokat Eliza Kuna.

Urząd Lotnictwa Cywilnego twierdzi, że loty z innych lotnisk niż warszawskie powinny odbywać się w miarę normalnie. Jednak nikt nie jest w stanie zagwarantować, że sytuacja od 1 maja na pozostałych lotniskach będzie normalna.

Wszyscy eksperci zalecają wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z gwarancją zwrotu za odwołany lot:

Jeśli byliśmy ubezpieczeni, mieliśmy wykupiony pakiet wycieczkowy, czyli przelot, transfer i hotel – w przypadku odwołania takiej wycieczki w całości, możemy domagać się zwrotu albo od biura podróży, albo od ubezpieczyciela – dodała adwokat


Problem mogą mieć osoby, które właśnie są na Cyprze i mają po 1 maja wracać do Polski. Z innych miast mogą dojechać np. pociągiem, ale z Cypru jest to niemożliwe.


Nie wiadomo także jak zachowają się także linie lotnicze w przypadku powrotu do Warszawy z Cypru. Prawdopodobnie będą próbowały zmienić miejsce docelowe na inne lotnisko. Oczywiście w miarę wolnych miejsc.

Z punktu widzenia linii lotniczych jest to sytuacja nadzwyczajna, ponieważ strajk kontrolerów jest sytuacją nadzwyczajną i nie przysługuje odszkodowanie. W ramach przepisów unijnych możemy się ubiegać o zwrot kosztów biletów i, kiedy pasażerowie czekają na opóźniony rejs, mamy prawo do opieki – dostęp do telefonu, maila, wyżywienia, jeśli będzie taka potrzeba. Mamy tez prawo do hotelu przy dłuższym przestoju. Decyzję na końcu musi podjąć pasażer – musi rozważyć ryzyko, uwzględniając listę przewoźników, która ukazała się w rozporządzeniu – powiedział na antenie TVN24 dr inż. Tomasz Balcerzak z Uczelni Łazarskiego i Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego

Jedynie co nam pozostaje to czekać na wynik rozmów z kontrolerami lotów oraz w przypadku braku konsnsusu śledzenie na bieżąco rozkładów lotów. Urząd Lotnictwa Cywilnego podkreśla, że oprócz kierunków priorytetowych zostanie zrealizowanych także 50 innych lotów – nie podano jednak z jakich kierunków. Wiemy jedynie, że moga one być wykonane pomiędzy godziną 9:00 a 17:30. Niestety, w tych godzinach nie ma w rozkładzie żadnego lotu na Cypr.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading